18.8 C
Скопје

Tag : Александар Велики

Живот Магазин Магазин слајдер Сцена

Џенифер Аркури откри сочни детали за врската со британскиот премиер: Четири години му бев љубовница на Џонсон, го викав Александар Велики

Слободен печат
Американката открила дека првпат имале сексуален однос на церемонијата на отворањето на Параолимписките игри 2012 година, по што Борис Џонсон отишол да седне до тогашната...
Вести Македонија

Амбасадорката на Велика Британија во посета на Велес

МИА Агенција
Амбасадорката на Велика Британија во Скопје, Рејчел Галовеј, денеска во Велес се сретна и со градоначалникот Аце Коцевски со кого разговараше за реформите во јавната...
Вести Скопје

По „Воинот на коњ“ и таблата на „Филип Втори“ ВАНДАЛИЗИРАНА (ФОТО)

Слободен печат
Новата ознака што беше поставена вчера на споменикот на Филип Втори на скопскиот плоштад „Карпошово востание” ноќеска е извадена и украдена, а на споменикот на...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Таблата на „Воинот на коњ“ демолирана, па повторно вратена (ФОТО)

Алек Стојковски
Откако вчера споменикот „Воинот на коњ“ доби нова табла на кој пишува дека Александар Велики е дел од хеленистичката историја, по социјалните мрежи кружеше фотографија...
Вести Македонија

Александар Велики и Олимпија добија хеленистички печат

Слободен печат
Започна поставувањето ознаки на спомениците согласно Договорот од Преспа. „Во чест на Александар Велики, историска фигура која припаѓа на античката Хеленска историја и цивилизација и...
Вести Регион

Во Атина поставен споменик на Александар Велики (ВИДЕО)

Слободен печат
Во Центарот на Атина поставен е споменик на древниот крал Александар Велики, информираат грчките медиуми. Ова е втора статуа на Александар Велики во Грција, покрај...