5 C
Скопје

Tag : „Таргет-Тврдина”

Вести Македонија Слајдер

Ристовска побара затворски притвор за Мијалков: Има адреса во Прага и е добро ситуиран за да живее во бегство

Лука Андреев
„Мерката куќен притвор не е доволна за обвинетиот Сашо Мијалков. Како Обвинителство бараме ефективен затворски притвор“, истакна обвинителката Ленче Ристовска денеска по изрекувањето на пресудите...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Пресуда со затворски казни: 12 години за Мијалков, по 15 години за бегалците Грујевски и Бошковски – Јанкуловска 4 години

Лука Андреев
Масовното прислушување се вршело со цел стекнување предност во политичкиот и општествениот живот, кажа при изрекувањето на пресудата судијата Владимир Туфегџиќ. Тој истакна дека овој...
Вести Македонија Слајдер

Денеска ќе биде објавена пресудата за нелегалното прислушување во случајот „Таргет-Тврдина“

Слободен печат
Во Основниот кривичен суд Скопје денеска треба да биде изречена пресуда за предметот „Таргет-Тврдина”, што се однесува на масовното прислушување и уништување на опремата од...
Вести Македонија Слајдер

Мицкоски бара оставка од владата: Одамна реков мафијата има своја држава

Слободен печат
По повод полициската потрага по Сашо Мијалков кој доби судско решение за куќен притвор  како првообвинет за масовно прислушување во случајот „Тврдина-Таргет“, се огласи Христијан...
Вести Македонија

Заев треба да сведочи за „Титаник”

Слободен печат
 Во Основниот кривичен суд Скопје денеска треба да продолжи судењето за изборни нерегуларности „Титаник”. На претходното рочиште беше најавено дека денеска ќе бидат сослушани повеќе...
Вести Македонија

Пресуда на 26 февруари: По речиси 9 часа заврши рочиштето за „Таргет – Тврдина”

Слободен печат
По речиси 9 часа, заврши рочиштето за завршните зборови на одбраната во случајот „Таргет-Тврдина”, пресудата е закажана за 26 февруари. Судењето по овој предметот започна...
Вести Македонија Слајдер

Одбраната тврди: Сашо Мијалков ниту следел, ниту слушал разговори

Слободен печат
Теоријата на обвинителството во случајот „Таргет тврдина”, против обвинетиот Сашо Мијалков, е само теорија заснована на недокажани претпоставки. Со овие зборови адвокатот Миле Петровски, ги...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО I Анализа на новинарот Лука Андреев за завршните зборови во случајот „Таргет-Тврдина“

Лука Андреев
Обвинителителите презентираа прилично уверливи завршни зборови во случајот Таргет-Тврдина. Имаше интересни моменти да се слушаат – начинот на вадење на разговорите, среќавањата во град, како...
Вести Македонија Слајдер

Ристоска: За жал ова не е ниту филм, ниту крими роман

Ула
Детално објаснувајќи ги системите за следење на комуникациите и начинот на работа на телекомуникациските мрежи, обвинителите Ленче Ристоска и Трајче Пеливанов ги искажуваат завршните зборови...
Вести Македонија

Следното рочиште за „Таргет-Тврдина” ќе се одржи во вторник

Слободен печат
На следното рочиште за случајот „Таргет-Тврдина”, кое ќе се одржи во вторник, ќе бидат претставени дополнителни докази од страна на одбраната кои произлегуваат од главната...