• магазин

Почина Анук Еме, актерката која беше икона на француската кинематографија

Француската актерка Анук Еме, која беше вистинска икона на француската кинематографија, почина на 92-годишна возраст. Тажната вест ја сподели нејзината ќерка со објава на социјалните мрежи. Таа откри дека мајка ѝ починала во нејзиниот дом во Париз, без да даде дополнителни детали. Низ годините, Еме глумеше во филмови на Федерико Фелини, Жак Деми, Сидни Лумет, …

Почина Анук Еме, актерката која беше икона на француската кинематографија Read More »