Средба Маричиќ – Брнз: САД се силен сојузник во реформите за владеење на правото и градење на силни и независни институции

Силна поддршка од Соединетите Американски Држави во исполнување на стратешките приоритети и реформите за владеење на правото, како и продолжување на силното партнерство, е очекувањето што го изразил министерот за правда, Бојан Маричиќ на денешната средба со американската амбасадорка, Кејт Брнз.

Како што се наведува во соопштението од Министерството за правда, Маричиќ нагласил дека САД се значаен сојузник во процесот на градење силни и на независни институции и реформи, базирани на принципите на владеење на правото, заштитата на човековите права и борбата против корупцијата.

На средбата Маричиќ ја претстави својата мандатна мисија и потенцирал дека покрај членството на Република Северна Македонија во НАТО и зајакнување на безбедноста на државата, преостанува уште една стратешка определба за исполнување, а тоа е членството во Европската Унија, се наведува во соопштението.

Прочитајте и...  Загадениот воздух лани донесе смрт за половина милион бебиња ширум светот

Поврзани вести

До почетокот на ноември ќе има субвенции за октомвриските плати

Слободен печат

Папата Франциск за првпат поддржа легализација на истополови бракови: Имаат право на семејство

Слободен печат

Димовски: Нема што да се дебатира за онлајн седници, Уставот е јасен

Маријана Митровска

Умре волонтер кој учествувал во тестирањето на Оксфорд вакцината против ковид-19

Слободен печат

ОММ: Пратениците да ги донираат лаптопите онаму каде што се најпотребни

Слободен печат

Мерните станици за квалитетот на воздухот обоени во аларманта црвена боја

Маријана Митровска

Остави Коментар