Србите ќе добиваат по 2.000 евра субвенција за нов автомобил

Секој што моментално поседува постаро дизел возило од државата ќе може да добие субвенција од над 2.000 евра за набавка на ново. Државата дава субвенции за сите сопственици на стари дизели за набавка на нови возила Владата на Србија кон средината на декември ја усвои Програмата за заштита на воздухот од 2022 до 2030 година со акционен план, а како дел од програмата ќе бидат доделени финансиски стимулации за замена на стари дизел возила, со цел да се намали емисијата на штетниот гас.

Како што е наведено во документот, стимулациите за набавка на „почисти“ возила се движат од 2.100 евра за набавка на патнички автомобил, 2.500 евра за набавка на лесни камиони и 2.900 евра за набавка на автобус, објави Блиц Бизнис рс. Во документот беше посочено дека финансиската стимулација покрива само 35 отсто од трошоците за набавка на половни возила Еуро 6. Предвидената сума за реализација на оваа мерка изнесува 102 милиони евра.

-Мерката подразбира дека финансиските стимулации ќе овозможат дерегистрација/испраќање на најстарите возила од возниот парк до центрите за рециклирање, се вели во документот.

Рокот за спроведување на мерката за доделување субвенции е 2026 година, а целта е државата на овој начин да испорача околу 122.000 стари, загадувачки дизел возила. Начинот на доделување на субвенциите се уште не е дефиниран, но Агенцијата за безбедност во сообраќајот ќе предложи механизам за поддршка од јавните средства за дерегистрација/испраќање на овие возила, пренесува порталот Каматица.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот