Состојбата во Грција се влошува: 248 новозаразени, починаа три лица

По четири дена под 200 случаи и намален број новозаболени, денеска во Грција повторно е зголемен бројот на заразени со коронавирусот, односно според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје, во изминатите 24 часа, регистрирани се 248 случаи на ковид-19, јави дописничката на МИА од Атина.

Зголемен е и бројот на приклучени на апарати, од 42 вчера, денеска се 46, додека пак починаа уште три лица.

Од новите 248 случаи, 98 се во Атика, поширокиот регион на Атина, а 19 по направените тестови на влезните точки во земјата. Останатите се во над 20 различни делови на земјата.

Во Грција, од почетокот на епидемијата заразени се 12.080 лица, а регистрирани се 293 смртни случаи.

Прочитајте и...  Донација на 310 таблети од Кина

Поврзани вести

Новинарот на Слободен печат Тони Димков, еден од добитниците на наградата 13 Ноември

Дуда: Жените треба да имаат право на абортус ако носат фетус со фатални вродени аномалии

Слободен печат

Почна собраниската расправа за ребалансот на Буџетот

Слободен печат

Бочварски: Со Косово работиме на унапредување на регионалната инфраструктура

Слободен печат

Сијарто: Што и да се случи во Западен Балкан, ќе има непосредно влијание врз Унгарија

Слободен печат

Димитров: Со помош на Унијата да обезбедиме подобар и здрав живот за македонските граѓани

Слободен печат

Остави Коментар