Со воени и државни почести погребан поранешниот египетски претседател Мубарак

Мубарак почина вчера во болница, каде беше повеќе недели по операцијата.

Поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак денеска е погребан со воени и државни почести.

Погребната поворка беше предводена од актуелниот претседател на Египет, Абдел Фатах ал Сиси, кој беше придружуван од египетскиот државен врв и претставници на арапските земји.

Мубарак почина вчера во болница, каде беше повеќе недели по операцијата.

Египетската јавност е поделена за значењето на историската улога на Мубарак, кој беше на власт од 1981 до 2011 година. Тој се смета за еден од првите политички жртви на Арапската пролет, револуционерно движење што во 2011 година го зафати целиот регион.

Мубарак откако беше соборен од власт беше осуден на доживотен затвор поради заговор и убиство на 239 демонстранти, а во 2015 година повторно беше обвинет дека заедно со неговите двајца синови злоупотребувал државни пари за да го зголеми личното богатство.

Прочитајте и...  Николовски: Извршителските дејствија се стопираат до 30 јуни, граѓаните имаат можност за одложено плаќање на кредитите

Мубарак во затвор и во воени болници помина неколку години до 2017 година кога е ослободен.

Во Египет е прогласена тридневна жалост.

Прочитај повеќе

Едуард Филип: Првите 15 дена од април ќе бидат уште потешки

МИА Агенција

Лекар од Битола преку личното искуство ги посоветува граѓаните: При најмал сомнеж за коронавирус, бидете упорни и тестирајте се

Слободен печат

Косовскиот заменик-министер за здравство испратен во 14-дневна изолација

МИА Агенција

Се зголемува бројот на жртви и потврдени случаи на коронавирус во Грција

МИА Агенција

Поранешен претседател на ЕК предупредува: Недостигот на солидарност е „смртна опасност“ за ЕУ

МИА Агенција

Полициски час во Скопје (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Борисов: Првата и единствена грижа е животот и здравјето на луѓето

Слободен печат

Жбогар: Нема веќе враќање назад, сега сте во возот за преговарање и тој ја напушти станицата

МИА Агенција

Отворени дополнителни линии за психолошка поддршка за родители и деца

Слободен печат

Земјотрес со јачина од 5,8 степени ја погоди Индонезија

Слободен печат

Општина Карпош организира хуманитарна акција за 30 најранливи домаќинства

Слободен печат

Болните од коронавирус во Њујорк ќе се лекуваат и на американски воен брод (ВИДЕО)

Слободен печат