11 C
Скопје

Словенија сака да организира самит ЕУ-Западен Балкан

За време на претседателството со ЕУ во втората половина на годината, Словенија би сакала да организира самит на ЕУ и Западен Балкан, изјави денеска словенечкиот министер за надворешни работи Анже Логар на седницата на Советот за надворешна политика во Брисел.

„Во наш интерес е да организираме самит ЕУ-Западен Балкан, како и еден неформален самит на кој ќе разговараме за силна ЕУ која ќе може да реши различни кризи, од здравствена до кибер, им рече Логар на словенечките новинари во Брисел преку видеоповик.

Тој додаде дека суштинските подготовки за двата самита се веќе во тек и оти сепак треба да се разговара за конкретна агенда, пренесува СТА.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ прашува: Дали Мијалков за два месеци ќе биде на слобода, тоа ли е договорот со Заев?

Поврзани вести

ЕУ го повика кубанскиот амбасадор да го објасни потписот на контроверзното писмо на Бајден

Слободен печат

Мјанмар го отповика амбасадорот во ОН

Слободен печат

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: 5 политчко-дипломатски предлози како да се подобрат Македонско – Бугарските односи

Слободен печат

Медиумите во Полска се плашат од „државен удар“

Џејмс Шотер/Financial Times

Повеќето земји во Европа воведуваат или го продолжуваат затворањето

Слободен печат

САД ќе воведе специјални мерки за патниците од африканските земји погодени од ебола

Слободен печат

Остави Коментар