Шојгу тврди дека Западот сака да го продолжи конфликтот во Украина

Сергеј Шојгу/ Фото EPA-EFE/ALEXEI NIKOLSKY/KREMLIN POOL/SPUTNIK/ POOL MANDATORY CREDIT

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека испораката на оружје од Западот во Украина го вовлекува НАТО во конфликтот и може да доведе до „непредвидливо ниво на ескалација“.

Руската новинска агенција ТАСС објави дека Шојгу, за време на конференциски повик, ги обвини САД и нивните сојузници дека се обидуваат да го продолжат конфликтот што е можно повеќе.

Тој изјави дека тоа го прават со снабдување на Киев со „тешко офанзивно оружје“.

„Таквите потези всушност ги вовлекуваат земјите од НАТО во конфликт и на крајот може да доведат до непредвидлива ескалација“, рече Шојгу.

Рускиот министер за одбрана додаде и дека руските сили постигнале напредок во битката за контрола над источниот украински град Бахмут. „Офанзивата напредува успешно“, рече Шојгу.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот