Шефот на Старбакс облече престилка, ќе прави кафе во кафулињата

Логото на „Старбакс“ / Фото: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Извршниот директор на Старбакс, Лаксман Нарасимхан, во писмена изјава им објави на вработените во глобалниот ланец на кафе дека ќе работи по половина ден секој месец во една од претпријатијата на корпорацијата, пренесе Си-Би-Ес.

Нарасимхан официјално застана на чело на „Старбакс“ во понеделникот, а денеска се очекува да го води годишното собрание на акционери на компанијата, информира БТА. Тој ѝ се приклучи на компанијата во октомври минатата година и со месеци го проучуваше нејзиниот деловен модел.

Тој имаше и 40 часовна обука како бариста (специјалист за подготовка и презентација на пијалоци за кафе), при што Нарасимхан ја облече познатата зелена престилка што ја носеа некои вработени во кафулињата на Старбакс, според СБС. Во меѓувреме, вработените во синџирот и синдикалците организираа протест пред седиштето на корпорацијата, во американскиот град Сиетл. Тие протестираа против обидите на неговото раководство да ги „разбие“, според нивните зборови, нивните синдикати, објави AБЦ.

Организаторите на протестот објавија дека вработени во повеќе од 100 малопродажни места на синџирот во 40 американски градови учествувале на работничките протести, но корпорацијата го оспори нивниот наведен обем.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот