Шефицата на хрватската дипломатија на чело на Советот на Европа – Слободен печат
ВестиРегион

Шефицата на хрватската дипломатија на чело на Советот на Европа

Буриќ била изгласана преку тајно гласање, а пребројувањето на гласовите било рачно.

Шефицата на хрватската дипломатија, Марија Пејчиновиќ-Буриќ, избрана е за нова генерална секретарка на Советот за Европа, пренесуваат хрватските медиуми.

Нејзина противкандидатка била Белгијката Дидиер Рајнерс.

Буриќ била изгласана преку тајно гласање, а пребројувањето на гласовите било рачно.

Според пишувањето на хрватските медиуми Буриќ добила голема поддршка од пратеникот во Бундестагот, Јосип Јуратовиќ, кој по потекло е од Хрватска и кој имал само пофални зборови за неа.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close