-2 C
Скопје

Шахпаска: Во Скопскиот регион регистрирани 283 жртви на семејно насилство

Ниту еден човек, ниту една жена, не смее да биде предмет на насилство. Сите луѓе се еднакви и никој нема право да изврши насилство врз друго лице. Не постои никакво оправдување за таков чин, вели министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска.

-Денеска разговарав со жените кои во моментот се наоѓаат во еден од шелтер центрите, за нивната моментална состојба и помошта и поддршката која ја добиваат од стручните лица , но и можностите за нивно реинтегрирање во ситемот- напиша Шахпаска на својот Фејсбук профил.

Вкупниот број на ново евидентирани жртви на семејно насилство на територијата на РСМ изнесува 1168 жртви на семејно насилство за период јануари-септември 2020, а само во Скопски регион 283 жртви.

Прочитајте и...  Собранието нема кворум- еден позитивен пратеник, друг чека резултати од тест, опозицијата не доаѓа

Поврзани вести

Песков: Блокирањето на профилите на Трамп е лекција за целиот свет

Слободен печат

Хаварисаните возила во Центар ќе одат во старо железо

Навални од притвор повикува на протести: Не плашете се, излезете на улица, излезете за себе и за својата иднина

Слободен печат

Полициски час, задолжителна работа од дома, носење ФФП2 маски се дел од новите мерки во Германија

Слободен печат

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Слободен печат

ЕУ со нова надеж за вакцини за земјите од Западен Балкан

Слободен печат

Остави Коментар