Серија експлозии одекнаа во англискиот град Леамингтон: Eвакуирани локални жители, едно лице исчезна

Фото: Twitter

Силна експлозија го потресе градот Леамингтон Спа во Англија, а полицијата трага по едно лице, пишува таблоидот Сан ( The Sun).

Густ црн чад се раширил над индустриското складиште, а отровните гасови предизвикаа труење кај дел од жителите .

 

Сите што живеат во близина на индустриската зона биле евакуирани, а се трага по едно изчезнато лице , соопшти полицијата.

Здравствените власти предупредија дека гасовите што се шират може да бидат опасни, поради што беа повикани сите оние што не ги напуштиле своите домови да останат во своите домови и да не ги отвораат прозорци.

На местото на инцидентот била повикана брза помош, а пристигнале и соасувачки хеликоптери.

Луѓето велат дека се шири „силна, хемиска смрдеа“ и дека улиците се полни со пепел и чад.

 


Дел од населнието тврди дека предходно се слушнала експлозија која личела како детонација на бомба.

Засега не се познати причините за експлозијата,

Видео на денот