Селекторот Савевски го објави списокот на ракометарки за ЕХФ Евро купот

Медитеранските игри ќе бидат уште една подготовка за ЕП 2022/Фото: РФМ

Селекторот на женската сениорска репрезентација, г-дин Љубомир Савевски го објави поширокиот список на ракометарки за претстојните натпревари против репрезентацијата на Црна Гора во рамки на ЕХФ неделата за ЕХФ Евро купот 2022.

За време на ЕХФ неделата сениорките ќе одираат два натпревари против селекцијата на Црна Гора. Првиот натпревар сениорките ќе го одираат во Скопје на 07.10.2021 (четврток) во СЦ “Борис Трајковски” во 20:15 часот, а потоа на гости против Црна Гора на 10.10.2021 (недела).

На ЕХФ Евро купот ќе настапат ќе настапат репрезентациите на Македонија, Црна Гора, Словенија кои се организатори на Европскотко првенство кое ќе се одржи идната година како и селекцијата на Норвешка која актуелен европски шампион.

Видео на денот