Седница на Владата, ќе се воведуваат антикорупциски теми во училишните програми

Информација за нацрт стратегијата за одбрана на Македонија, како и предлог одлуки за испраќање на припадници на Армијата за учество во мировните операции „Одлучна поддршка”  во Авганистан и во мисијата на Европската Унија „АЛТЕА” во Босна и Херцеговина, се на дневен ред на денешната редовна седница на Владата.

– На предлог на Министерството за образование и наука на оваа седница Владата ќе биде информирана за активностите за примена на клучните мерки од поддимензијата Антикорупција од „Стратегијата за Југоисточна Европа 2020″, за најсоодветен начин за воведување на антикорупциски теми во рамки на годишната програма на училиштата, најави владината прес-служба.

На владината седница ќе биде разгледана и информацијата за одржната 15. редовна седница на Националниот совет за информациски и комуникациски технологии и сајбер безбедност и сајбер безбедност.

Прочитајте и...  Годишен извештај на ГРЕКО за С. Македонија: Потребни се конкретни резултати, работа и акции

Прочитај повеќе

Османи: Владата на Хоти не ја претставува волјата на граѓаните на Косово

МИА Агенција

Слободен печат на Инфективна клиника: Коронавирусот постои и никој не е имун на него (ФОТО+ВИДЕО)

Општина Карпош: Граѓаните да бидат спокојни, завршено е времето кога ДУП – овите се носеа на сила

Слободен печат

Белгија од понеделник ги отвора границите и угостителските објекти

МИА Агенција

Комисијата за заразни болести влезе во вртлогот на партиското препукување меѓу власта и опозицијата

Во Куманово 12 новозаразени со ковид-19, од кои 10 се од Липково

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Турција: Уапсени 29 активисти кои го осудиле насилството во САД

Слободен печат

Американски крисници колективно го тужат Гугл и бараат пет милијарди долари

Слободен печат

Интензивно се гради браната „Конско“, досега 60 отсто од изградбата е завршена

Слободен печат

Силно невреме ја погоди Хрватска, падна град со големина на лешник, ги забели улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Митко Јанчев: Несовесните поединици кои не ги почитуваат мерките се тинејџери

Слободен печат

ЕУ го поздрави формирањето на нова Влада на Косово

МИА Агенција