Се реновира вториот кат на Градската библиотека „Браќа Миладиновци"- Слободен печат

Се реновира вториот кат на Градската библиотека „Браќа Миладиновци”

Се реновира вториот кат на Градска библиотека „Браќа Миладиновци” во Скопје со цел подобри услови за работа и пружање квалитетни услуги на корисниците.

– По долг временски период во тек е комплетно реновирање на вториот кат во Градската библиотека „Браќа Миладиновци” со површина од 1.000 квадратни метри. Со реконструкцијата се опфатени одделот за странска литература, одделот за стари и ретки книги и архивски примероци, малите читални наменети за магистранти и докторанти, конференџиската сала и електронската читална, соопшти Град Скопје.

Во библиотеката „Другарче” во тек е поставување товарен лифт, кој ќе биде наменет за пренесување книги кои се обработуваат во одделението за обработка на книжен фонд и потоа се дистрибуираат до сите 18 библиотеки кои се во составот на Градска библиотека „Браќа Миладиновци”.

Прочитајте и...  Дескоска: Очекувам законот за ЈО да се донесе пред распуштањето на парламентот

За овие активности Град Скопје од буџетот одвои околу 15 милиони денари.

Градските валсти информираат дека подобрувањето на условите во културните установи и континуирано подобрување на квалитетот на нивните услуги за корисниците и посетителите останува еден од нивните врвни приоритети.

Прочитај повеќе

Лила Филиповска утре ќе сведочи во „Рекет“

МИСТЕРИЈА ЗА ПАДОТ НА АВГАНИСТАНСКИОТ АВИОН: Талибанците се фалат дека го урнале, од Пентагон НЕМА КОМЕНТАР

Слободен печат

Општина Ѓорче Петров донесе одлука: Децата и наставниците на час, без мобилен

ВНИМАТЕЛНО: Одрони и влажен коловоз на патот Маврови Анови-Дебар

Слободен печат

Земјотрес со јачина од 5,1 степени повторно ја стресе Турција

Слободен печат

Гинекологот што го најде Министерството за здравство, си замина од Шуто Оризари

Остави Коментар

4 − 3 =

Прочитај повеќе

Судење за „Ласкарци”: Возачот не зборел на мобилен, нешто друго му го одвлекло вниманието

МИА Агенција

Сервер: Трамп со успех на Косово сака да го сврти вниманието од импичментот

Слободен печат

Лоренцо: Протоколот за членство во НАТО тешко дека ќе е ратификуван пред 12 ноември, но не и невозможно

Слободен печат

Чулев: Се работи на идентификување на администраторите и модераторите на „Јавна соба“

Слободен печат

„Јавете ѝ се, цената е 3.500 денари“: И телефонски броеви на 75-годишни жени злоупотребени во „Јавна соба“

Мирослава Бурнс

Грешка на германскиот весник „Шпигл“ ги налути корисниците на социјалните мрежи

Слободен печат