СЀ ПОВЕЌЕ ДЕЦА СЕ ЗАВИСНИЦИ ОД ЦИГАРИ: Околу 10 отсто од учениците на возраст од 13 до 15 години во Црна Гора се пушачи

Во Црна Гора, 9,9 отсто од учениците се корисници на тутунски производи, покажа едно најново истражување на Институтот за јавно здравје во земјата.

Истражувањето вклучило 4.216 ученици на возраст од 13 до 15 години, кои се осмо и девето одделение во основно училиште и прва година во средно училиште, објави „Курир.рс“.

– Речиси една третина од учениците (27,8 отсто) во еден момент од животот пробале некаков производ од тутун. Вкупно 4,5 отсто од учениците во моментов се корисници на други тутунски производи, а 2,2 отсто го користат тутунот на друг начин.

Речиси секој седми ученик (14,9 отсто) навел дека во иднина би можел да стане корисник на некаков вид на производ од тутун, а 5,9 отсто од испитаниците претпоставуваат дека во иднина би можеле да бидат пушачи, стои во истражувањето.

Прочитајте и...  Без струја утре делови од Карпош, Центар и Кисела Вода

Податоците покажуваат дека наголемиот број на ученици експериментирале со цигари (првпат пробале цигари) на возраст меѓу 12 и 13 години (29,4 отсто), а потоа меѓу 14 и 15 години (26,3 отсто).

Нешто повеќе од една четвртина од учениците-пушачи (26,3 отсто) за време на еден ден консумираат меѓу две и пет цигари, а слично (24,6 отсто) е учеството на оние кои пушат помалку од една цигара дневно.

Меѓу моменталните пушачи, дури 49,2 отсто од нив покажуваат некакви знаци на зависност од тутун, што значи дека правата работа која ја прават наутро по будењето е палење на цигара, нешто што значително почесто го прават момчињата од девојчињата.

Пет од 10 ученици се обиделе да прекинат со пушењето во последната година, а околу четири од 10 од нив сакаат да престанат да користат цигари.

Прочитајте и...  Задолжителна маска и на палубите на бродовите и траектите во Грција

Прочитај повеќе

Конституиран новиот српски Парламент, реакции на опозицијата

Слободен печат

Задолжителна маска и на палубите на бродовите и траектите во Грција

Слободен печат

Три смртни случаи, 74 новозаболени од Ковид-19 и 90 оздравени пациенти

Слободен печат

Британската Влада ќе субвенционира посети на ресторани

Слободен печат

Дваесет и шести ден од антивладините протести во Бугарија

Слободен печат

Струјата ги запали социјалните мрежи

Весна Дамчевска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Уништени канделабри во скопски Аеродром (ФОТО)

Слободен печат

Уште тројца млади на возраст од 19 и 22 години заболени од Ковид-19 во Кавадарци

Слободен печат

Евакуирани жителите од околината на Мадрид поради пожар

Слободен печат

Мал авион падна врз зграда во село во близина на грчкиот град Серес

Миа Агенција

Протест во Белград, демонстрантите фрлаа со јајца и домати врз српскиот Парламент (ВИДЕО)

Слободен печат

Заборавете на доларот, купувајте злато: Цената на скапоцениот метал ќе руши рекорди до крајот на годината

Слободен печат