Руски „Комерсант“: Нормализација- по американски!

Спроведувањето на договорот, според балканските експерти, интервјуирани од „Комерсант“, може да има сериозни геополитички последици.

Договорот од Вашингтон предизвика интерeс и во руските медиуми. Весникот „Комерснат“ преку својот дописник од Балканот се осврнува на последиците од некои аспекти од тој договор.

Сепак, спроведувањето на договорот, според балканските експерти, интервјуирани од „Комерсант“, може да има сериозни геополитички последици, ослабување на зависноста на Србија од рускиот гас и обезбедување на поврзување на Белград и Приштина со безбедносниот систем предводен од САД.

Вашингтон, САД / 4 септември 2020 / Фото: EPA-EFE/ANNA MONEYMAKER / POOL

Многу поважни (од геополитичка гледна точка) се обврските преземени од Србија и Косово во областа на енергетиката и телекомуникациите. Една од точките на договорот предвидува „диверзификација на изворите на снабдување со енергија“. „Партиите, всушност, ветија дека ќе ја намалат зависноста (Србија) или нема да станат зависни (Косово) од рускиот гас“, објасни за Комерсант политичкиот аналитичар Влатко Секуловиќ. „Ова е несомнено обид за намалување на политичкото влијание на Русија во регионот“.

Прочитајте и...  Маричиќ: Неопходна е брза дигитализација на судството

Србија и Косово исто така ветија дека нема да користат 5G технологии „од несигурни добавувачи“ и да се ослободат од оние што веќе се користат. Според Влатко Секуловиќ, станува збор за договорот на Белград и Приштина да не ги користат кинеските технологии.

Вашингтон, САД / 4 септември 2020 / Фото: EPA-EFE/ANNA MONEYMAKER / POOL

Експертот исто така привлекува внимание на посветеноста на страните содржани во договорот за употреба на најновите технологии на САД во областа на безбедноста – и за борба против тероризмот и организираниот криминал, и за спротивставување на сајбер заканите. „Ова ја изразува подготвеноста на Србија и Косово да се приклучат на безбедносниот систем предводен од САД“, вели Влатко Секуловиќ.

Оваа проценка ја споделува и првиот човек на белградскиот Центар за надворешна политика Драган Ѓукановиќ. „Можностите за интеракција на Србија со НАТО се шират по разговорите во Вашингтон“, увери тој „Комерсант“.

Прочитајте и...  Времето денеска сончево со слаба магла и температури до 25 степени
Вашингтон, САД / 4 септември 2020 / Фото: EPA-EFE/ANNA MONEYMAKER / POOL

„Комерсант“ потсетува дека претседателот Александар Вучиќ претходно се состанал со рускиот претседател Владимир Путин и министерот за надворешни работи Сергеј Лавров. Тогаш шефот на Србија рече: „Добив проценка за плановите и идеите за решавање на косовската криза, што ме загрижи како претседател. Според Русија, мора да бидеме внимателни и внимателни кога ќе ни бидат претставени овие планови “.

Русија се чини го предупреди српскиот претседател за некои позиции што се вклучени во тековниот документ на Вашингтон.

Поврзани вести

ВИДЕО: Пред да биде емитувано на телевизија Трамп објави интервју кое одеднаш го напушти

Маријана Митровска

Полицијата растури свадба во Арачиново, еве што се случи со сватовите

Марина Дамческа

Полска го забрани абортусот, ќе биде дозволен само во овие случаи

Баба од Мадрид на 99 години ја победи короната, им се врати на омилените серии и игри на таблетот

Слободен печат

Мицкоски: Законот за заразни болести во кој се колне Филипче не е за болните, туку за надлежностите и процедурите

Слободен печат

Автобусите на ЈСП утре ќе сообраќаат по неделен возен ред

Слободен печат

Остави Коментар