Роботи ќе менуваат 18.000 вработени во „Дојче Банк“

„Дојче Банк“ распореди армија „роботи“ која што и овозможи да намали илјадници работни места додека германскиот заемодавач тргнува кон радикално реструктуирање на својата деловна активност.

Со овој потег, „Дојче Банк“ планира да заштеди милиони долари во трошоци, а тоа доаѓа откако Кристијан Севинг, извршениот директор, годинава објави дека банката планира да намали 18.000 работни места како дел од најдрастичниот ремонт во 149-годишната историја на компанијата.

Банката има за цел да ги автоматизира големите сектори преку проект наречен „Operations 4.0“ – наклонетоста на германската влада за стратегија за високо-технолошка индустрија 4.0 за автоматизирање на производниот сектор во земјата. Банката има за цел да заштеди 6 милијарди евра во текот на следните три години.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ утре ќе протестира со возила во повеќе градови

Марк Метјус, раководител на операциите во кооперативната и инвестициската банки на „Дојче“, рече дека употребата на роботите – кои што вклучуваат алгоритми кои ги автоматизираат процесите во позадина – има „масовно зголемена продуктивност“ и му дозволи да го „прераспредели капацитет“.

„Дојче Банк“ одби да коментира за бројот на планирани намалувања на работните места во секторите, но Метјус рече дека банката вработува околу 9.000 луѓе во операциите во рамките на својата инвестициска банка. „Дојче“ досега користеше „ботови“ за да процесира пет милиони трансакции во својата корпоративна банка и изврши 3,4 милиони чекови во рамките на својата инвестициска банка. Тие заштедија околу 680,000 часови мануелен труд, рече Метјус.

Големите инвестициски банки вработуваат илјадници луѓе зад сцената, што подразбира порамнување и пресметување на занаетите, при што вработените честопати рачно вршат повторливи задачи. Многу банки се свртеа кон технологија за да ги автоматизираат овие процеси, што резултираше со илјадници намалувања на работни места.

Прочитајте и...  Романија: Учениците во Букурешт од утре на онлајн настава, маската ќе биде задолжителна и на отворено

„Дојче Банк“ откри план да го трансформира својот бизнис под водство на Севинг. Таа се повлече од продажба и тргување со акции, веќе намали 6.000 работни места и ги ограничи нејзините активности за инвестициско банкарство. Сепак, банката, исто така, рече во јули дека ќе ги направи нејзините други карактеристики „потешки, поиновативни и подигитални“.

Поврзани вести

Армијата на Чешка започна да гради привремена полска болница во Прага (ВИДЕО)

Пензионерите излегоа на протест и контрапротест против Лукашенко (ФОТО+ВИДЕО)

Отворен памптрак велодром во вториот дел од Градскиот парк (ФОТО)

Слободен печат

СЗО со порака до властите: Ставајте ги контактите во изолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Таравари: Ако на локалните избори ДУИ коалицира со СДСМ, ние ќе коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Единаесет лица ја загубија битката со коронавирусот во Грција, 438 новозаразени

Слободен печат

1 comment

m-r.Slobodan Dimitrovski 20/11/2019 - 13:20 at 13:20

И ТИЕ МНОГУ БРЗО КЕ СЕ ИСКУРНАЗАТ.

Reply

Остави Коментар