РЕКОРД: Над 110.000 нерегистрирани возила на улиците во Косово – Слободен печат
ВестиРегион

РЕКОРД: Над 110.000 нерегистрирани возила на улиците во Косово

Директорот на косовското здружение за осигурување, Сами Мазреку, вели дека тој процент на нерегистрирани возила им нанесува голема штета на осигурителните компании.

Повеќе од 300.000 возила се регистрираат и осигуруваат во Косово годишно, но повеќе од 110.000 се нерегистрирани, а 30 отсто немаат валидно осигурување, објави порталот „Газета експрес”.

Директорот на косовското здружение за осигурување, Сами Мазреку, вели дека тој процент на нерегистрирани возила им нанесува голема штета на осигурителните компании кои работат на косовскиот пазар.

Тој побара од Министерството за внатрешни работи да ги расчисти списоците со нерегистрирани возила во системот.

– Од минатата година му препорачувавме на Министерството за внатрешни работи да го исчисти списокот на нерегистрирани возила во системот. Постојат над 110.000 нерегистрирани возила. Да се исчисти базата на податоци и потоа да се фокусираме на нашите кампањи – рече Maзреку.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close