РЕКОРД: Над 110.000 нерегистрирани возила на улиците во Косово

Повеќе од 300.000 возила се регистрираат и осигуруваат во Косово годишно, но повеќе од 110.000 се нерегистрирани, а 30 отсто немаат валидно осигурување, објави порталот „Газета експрес”.

Директорот на косовското здружение за осигурување, Сами Мазреку, вели дека тој процент на нерегистрирани возила им нанесува голема штета на осигурителните компании кои работат на косовскиот пазар.

Тој побара од Министерството за внатрешни работи да ги расчисти списоците со нерегистрирани возила во системот.

– Од минатата година му препорачувавме на Министерството за внатрешни работи да го исчисти списокот на нерегистрирани возила во системот. Постојат над 110.000 нерегистрирани возила. Да се исчисти базата на податоци и потоа да се фокусираме на нашите кампањи – рече Maзреку.

Прочитајте и...  Стационарот за бездомни животни „Лајка“ се отвора после изборите (ФОТО)

Прочитај повеќе

Трамп му честиташе победа на Дуда на претседателските избори во Полска

Слободен печат

Британската влада инвестира во истражување за нова нуклеарна технологија

Слободен печат

Реакција од МЗГ во врска со став на член на Комисијата за заразни болести за одржување на Галичка свадба

Слободен печат

Втор ден гласање на изборите за пратеници

Слободен печат

Од денес и рекреативците можат да пливаат во базенот Карпош (ВИДЕО)

Слободен печат

Кон: Здравствениот систем во Србија е под голема тензија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матичните лекари денес со протестен акт

Слободен печат

Истражување: Речиси секој наставник користи дигитални алатки во наставата

Слободен печат

Црна Гора го зголеми бројот на тестирања: Откриени 400 нови позитивни случаи

Слободен печат

Пивоваров: Шверц на мигранти – добро организирана криминална мрежа оперира низ Европа (ВИДЕО)

Слободен печат

Над 56.000 случаи на коронавирус во последните 24 часа во САД

Слободен печат

Регистрирани се 169 прекршоци за неносење маска

Слободен печат