„Рајанер“ пред најголемиот предизвик во 35 – годишното работење

Нето загубата на компанијата, во периодот од април до јуни, изнесува 185 милиони евра, во однос на нето добивката од 243 милиони евра во истиот период лани.

Нискобиџетниот ирски авиопревозник „Рајанер” денеска соопшти за својата прва загуба во текот на првиот квартал од оваа фискална година, за која смета дека е „најпредизвикувачка во 35-годишната историја на компанијата”, како резултат на последиците од пандемијата на коронавирус.

Нето загубата на компанијата, во периодот од април до јуни, изнесува 185 милиони евра, во однос на нето добивката од 243 милиони евра во истиот период лани.

Приходите се опаднати за 95 проценти, на 125 милиони евра, во кварталот кој заврши на 30 јуни.

Мерките за заштеда на трошоците не може да ја компензираат загубата на приходите.

„Рајанер” изминатиов период услужил само 500.000 патници за разлика од 41,5 милиони во истиот период минатата година.

Прочитајте и...  Грција ги одреди максималните цени за ковид тестови: За ПЦР - 40 евра, рапид - 10 евра

Од 1 јули авиопревозаникот продолжи со летовите на голем број нејзини рути и очекува побарувачката бавно да расте во следните месеци. Постојат надежи дека до септември ќе достигне 70 проценти од нормалниот сообраќај.

 

Поврзани вести

Вандализам во Охрид: Оштетен споменикот на жртвите од несреќата на бродот „Илинден”, МНР со осуда на инцидентот

Слободен печат

Тројца странски државјани уапсени на Косово во врска со убиство во Босна и Херцеговина

Илинка Иљоска

Заев под „вкрстен“ оган

Слободен печат

ФОТО: Албанец стана хит во регионот – го „облече“ своето ауди во свечено руво

Слободен печат

Османи: Не постои друго решение со Бугарија освен спроведување на Договорот за добрососедство

Слободен печат

Совети од Обама се добредојдени, но Бајден ќе води свој мандат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian