Радио Кина: Животот се враќа во услужниот сектор

Шангај, Кина ковид/ Фото EPA-EFE/ALEX PLAVEVSKI

Кинескиот услужен сектор зема замав во првите месеци од 2023. Во југозападниот град Ченгду, има видлив пораст на клиентите во рестораните и продавниците, јавува Радио Кина. Со влегување во новата година, услугите за храна во градот Ченгду, југозападна Кина, исто така забележуваат силен пораст, пренесува „24Часа“.бг.

„Со прилагодувањето на политиките за превенција и контрола на ковид 19 низ Кина, ресторанската индустрија дефинитивно закрепна исклучително брзо. Воедно, новогодишните и пролетните празници ја зајакнаа довербата на потрошувачкиот пазар. Во рестораните се враќа метежот и метежот типичен за секторот“, рече Лиу Џичијанг, менаџер на ресторанот на синџирот во центарот на Ченгду.

Синџирот трговски центри СКП ја отвори својата филијала во Ченгду во декември 2022 година. Официјалното отворање се совпадна со тоа што Кина ги олеснува мерките за контрола на ковид.

Големиот трговски центар нуди доста избор на шопинг за премиум и луксузни производи. Трговскиот центар во последните денови привлекува околу 100.000 посетители дневно.

„Можеме да видиме силно закрепнување во малопродажниот и услужниот сектор во Ченгду. Гледаме и дека сите продавници за тули и малтер исто така ја подобруваат стабилноста на понудата и побарувачката“, додаваат трговците.

Експертите велат дека услужниот сектор ќе продолжи да се подобрува и може да добие уште посилен моментум во вториот квартал од 2023 година.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот