Први снимки од напуштената американска воена база во Сирија (ВИДЕО)

Американската воена беза на север во Сирија, која се наоѓа на неколку километри од турската граница, во потполност е напуштена, може да се види на снимките кои ги објави агенцијата „Рипли“.

Курдските борци кои се оставени сами да го надгледуваат празниот објект и очекуваат офанзива од Турција.

Снимката покажува што останало од базата на САД во Тел Аграм, а „Раша Тудеј“ пишува дека сега таа изгледа како „град на духовите“.

Сите американски трупи го напуштија местото каде до неодамна се одвиваа воени конфликти, а Курдите сега се препуштени сами на себе.

Белата куќа во неделата неочекувано соопшти дека ги повлекува американските сили од Сирија, додека Турција распоредуваше свои сили на границата со Сирија.

Прочитајте и...  Околу 3.000 луѓе се приведени за време на протестите во Белорусија

САД им беа поддршка на Курдите, кои ги сметаат за свои сојузници во борбата против Исламската држава, додека официјална Анкара ги обвинува курдските сили за поврзаност со терористички групи во Турција.

Прочитај повеќе

Шумското производство помало за пет отсто

МИА Агенција

СДСМ: Создаваме ново парламентарно мнозинство и нова Влада

Слободен печат

Чикаго воведува полициски час по насилствата и грабежите

Слободен печат

Здравствената агенција на ЕУ повика на повторно воспоставување на контролни мерки

Слободен печат

Паника во Кина: Се шири бубонската чума, уште едно село ставено во карантин по смртен случај

Слободен печат

Моментот кога Трамп беше итно евакуиран: Агент на тајната служба му кажа три збора, тој не знаеше како да реагира (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Американски конвој нападнат на границата меѓу Ирак и Кувајт

МИА Агенција

Повеќе од 13 милиони луѓе во светот закрепнале од коронавирусот

МИА Агенција

На „Охридско лето” вечер концерт на полско-руското Дуо пијано 4 раце со Јулија Коќубан и Илја Максимов

МИА Агенција

Трамп напушти брифинг поради пукање во близина на Белата куќа

МИА Агенција

Од Ковид-19 почина познат професор од Политехничкиот универзитет во Тирана

МИА Агенција

Партиите засега без договор за ново парламентарно мнозинство и влада

МИА Агенција