Продолжува ЛШ: Ливерпул го освојува Мадрид, „светци“ против „милионери“!

Фудбалерите на Јирген Клоп во 26 одиграни натпревари во Премиер лигата и шест во Лигата на шампионите забележаа дури 29 победи..

Чекањето конечно заврши, најдобрите европски фудбалери по двомесечна пауза, повторно ќе ни приредат спектакл овој пат во нокаут фазата од Лигата на шампионите.

Вечерва во првите натпревари од осминафиналето од 21.00 часот ќе уживаме во вистински дербија на „Ванда Метрополитано“, каде Атлетико го пречекува Ливерпул, а на „Вестфален“ Борусија Дортмунд е домаќин на ПСЖ.

„Јорганџиите“ немаа среќа во ждрепката, го добија актуелниот бранител на титулата во ЛШ кој сезонава е како „брз воз“ доминирајќи во Англија и Европа.

Фудбалерите на Јирген Клоп во 26 одиграни натпревари во Премиер лигата и шест во Лигата на шампионите забележаа дури 29 победи, двапати ремизираа и само со еден пораз, што покажува дека „црвените“ се фаворити во овој двомеч за пласман во четвртфиналето.

Атлетико има само еден триумф на последните седум натпревари во сите шпански натпреварувања. На најпосетуваниот европски стадион, головите се загарантирани бидејќи и „жолто-црните“ и парижаните се во фантастична форма.

Прочитајте и...  Федерер не е најдобар тенисер во својата ера - тоа е Новак Ѓоковиќ

Дортмунд има постигнато дури 24 гола на последните шест натпревари во Германија, а „светците“ само еден гол помалку во Франција во тој период.

Лига на шампиони, осминафинале –
Први натпревари

Денеска –
21.00 часот Атлетико Мадрид-Ливерпул
21.00 часот Борусија Дортмунд-ПСЖ

Среда –
21.00 часот Аталанта-Валенсија
21.00 часот Тотенхем-Лајпциг

25. февруари –
21.00 часот Челзи-Баерн Минхен
21.00 часот Наполи-Барселона

26. февруари –
21.00 часот Лион-Јувентус
21.00 часот Реал Мадрид-Манчестер сити

Прочитај повеќе

„Комити“ реагираат: Овие момци заслужија титула

Слободен печат

Роналдо ги шокира докторите на Јувентус, се врати посилен од карантинот

Слободен печат

Федерер не е најдобар тенисер во својата ера – тоа е Новак Ѓоковиќ

Слободен печат

Марадона останува тренер на Гимназија

Слободен печат

ФФМ следната недела ќе ги одреди екипите кои ќе играат во Европа, настапот на Вардар неизвесен поради милионскиот долг

Слободен печат

И во Премиер лигата донесено правилото за пет замени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вонредна седница, ФФМ: Крај на сезоната во Првата лига и Купот!

Слободен печат

Толедо и официјално го напушти Вардар, Вујин наскоро во Скопје!?

Слободен печат

Барнет: Каква Премиер лига, Бејл и натаму ќе биде во Реал!

Слободен печат

КФСМ: По кој основ МЗТ бара враќање на уплатените парични средства!?

Слободен печат

Антиќ: Ќе помогнам колку што можам МЗТ да се врати во АБА лигата!

Слободен печат

Хронометар атлетска трка со мерки за заштита од коронавирус

Слободен печат