Приведени 20 странци кои нелегално работеле на градежни објекти – Слободен печат
Хроника

Приведени 20 странци кои нелегално работеле на градежни објекти

Во консултација со Јавен обвинител, дополнително се преземаат активности за утврдување на одговорност на правните субјекти. 

Полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи Север и СВР Скопје приведоа 20 странски државјани што го злоупотребиле туристичкиот престој и во Скопје незаконски и непријавено извршувале работи на градежни објекти.

Во централното градско подрачје, соопшти денеска МВР, на градежен објект лоциран меѓу ул. „Ј.Мијалков” и ул. „М.Х.Јасмин”, каде изведувачи на градежни работи биле неколку правни лица биле откриени: 11 државјани на Косово, по четворица државјани на Албанија и на Турција, како и еден државјанин на Иран, кои нелегално работеле на објектите.

Лицата, странски државјани се приведени во ПС Центар и во ПС К.Вода за натамошна постапка.

Во консултација со Јавен обвинител, дополнително се преземаат активности за утврдување на одговорност на правните субјекти.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close