Приказна за легендарниот меч на свети Михаил: Седумте манастири од Ирска до Израел прават совршена линија

Имагинарната линија поврзува седум манастири, од Ирска до Израел. Манастирите се илјадници километри оддалечени од себе, а сепак прават совршена линија.

Линијата на свети архангел Михаил според легендата го претставува ударот што тој му го нанел на ѓаволот, праќајќи го во пеколот.

Тоа што е неверојатно е како манастирите се распоредени, а исто така е прилично интригантно што трите најважни места, Mont Saint Michel во Франција, Sacra San Miguel во Вал де Суса и Monte Sant’Angelo, се меѓусебе подеднакво оддалечени.

Почеток во Ирска

Покрај сето тоа, светата линија е совршено усогласена и со залезот на сонцето на денот на летната рамноденица на Северната хемисфера.

Линијата тргнува од Ирска, од пустиот остров на кој ангелот Михаил му се укажал на свети Патрик за да му помогне да ја ослободи таа земја од ѓаволот.

Прочитајте и...  Како да пиеш пиво кога носиш маска: Генијален трик кој ќе се користи и во нашата земја! (ВИДЕО)

Потоа продолжува кон југ и запира на островчето St. Michael’s Mount во Англија. Таму свети Михаел разговарал со рибарите.

Светата линија продолжува кон Франција на едно од местата на кои се појавил свети Михаил. Тоа е едно од најпосетуваните туристички места во цела Франција, а било сметано за мистично уште од времето на Галите.

Линијата завршува во Израел

По околу 1.000 километри, во Вал де Суса се појавува четвртото светилиште – Sacra di San Michele. На следните 1.000 километри линијата доаѓа до светилиштето свети Михаел, а потоа продолжува до островот Сими во Грција. Во тој манастир се наоѓа кип на свети Михаил висок три метри, еден од најголемите во светот.

Прочитајте и...  Впечатливо жолта боја и златни обетки: Кејт го повтори изгледот од Вимблдон и повторно блескаше! (ФОТО)

Светата линија завршува во Израел, во манастирот Mount Carmel, во Хаифа.

Прочитај повеќе

Тажна животна приказна на Дино Мерлин: Се вратив од турнеја, а сопругата ме праша: „Донесе ли нешто, немам за млеко“…

Васко Спасоски

Чувствувате лош мирис кој доаѓа од одводот? Со само три состојки веднаш ќе го решите проблемот!

Слободен печат

Инспиративен живот во седмата деценија: Смиљка, Воскресија, Софија и Сузица, четири жени, четири креативни приказни

Јасмина Кантарџиева Димков

Претерала: Фановите ја подбраа Дара Бубамара: „Ти си куп пластика“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Овој напиток за детоксикација ќе ви биде омиленото нешто летово!

Слободен Печат

Короната ја уби романтиката: Нема туристи, па нема ни работа за градителите на гондоли во Венеција

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Таа е кул мајка која обожава да танцува: Џесика Алба ја освои Тик-Ток платформата и ги воодушеви фановите (ВИДЕО)

Слободен Печат

Трамп ѝ рече на Меланија да се насмее, таа му возврати со гримаса: Нејзината реакција е хит на интернет (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов тренд кај идните невести: Дали ова ќе биде главниот аксесоар на венчавката? (ФОТО)

Слободен Печат

Почетокот на владеењето на кралицата Елизабета Втора го одбележале паѓањето на Бртанската империја и сиромаштијата во државата: Зошто само Британија уште го практикува крунисувањето?

Слободен Печат

Штета, штета – предоцна… За што жалел Бетовен во последните мигови од животот?

Слободен печат

Која била Мулан? Легенда за кинеската воинка, спретна со мечот, а нежна како магнолија

Слободен печат