Претставничка на СЗО: Би било добро кога сите земји би ги примениле мерките на Путин

Би било добро кога сите земји би обрнале внимание на мерките за сузбивање на коронавирусот какви што најави претседателот на Русија, Владимир Путин, во своето обраќање на нацијата.

Тоа го порача претставничката на Светската здравствена организација (СЗО) во Русија, Мелита Вујновиќ.

„Сакав вчера да кажам: да го замолиме Владмир Владимирович да се обрати пред СЗО, на сите земји“, рече таа, а пренесува Тасс.

Според нејзниот зборови, СЗО со години предупредувале дека борбата против глобалните епидемиии не е само здравствена нега туку подразбира и социјални и економски мерки кои Путин, како што вели, јасно ги најавил.

Додаде дека извештајот веднаш го претставила на официјалните лица на СЗО кои „биле изненадени“ со обраќањето на Путин. Исто така истакнала дека СЗО ги следи праксите и стратегиите кои ги применуваат земјите и додаде дека СЗО може да извлече поука од руското искуство.

Прочитајте и...  Во осумдесетите мажите лудуваа по неа, а таа сега се сврши со долгогодишната девојка (ФОТО)

Прочитај повеќе

Болничар поради коронавирусот ја уби својата девојка – лекарка: Мислел дека го заразила, но резултатите покажаа друго

Слободен печат

Здравствената криза да не се користи за нарушување на човековите права, апелираат невладините организации

Слободен печат

Во Италија дозволена продажба на цвеќиња, растенија и семе

Слободен печат

Се огласи осудениот Талески: Судскиот процес беше сè, само не потрага по ВИСТИНАТА, тоа беше циркус за јавноста

Слободен печат

По примерот на Кина и Јужна Кореја воведени мерки за дезинфекција на улици ширум Франција

Слободен печат

Гувернерот на Њујорк предупредува: За 6 дена ќе останеме без респиратори ако продолжи вака

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

МНР: Со лет од Берлин и Бон вратени уште 180 македонски граѓани

Слободен печат

Спасовски го осуди нападот врз девојката од Штип: Никој не треба да живее во страв или тортура

Слободен печат

Димитров: Првпат сме на состанок на НАТО како полноправна членка, потребна силна солидарост во корона кризата

МИА Агенција

„Одев со Пепи ама раскинавме, тепањето беше пред два месеци“ – раскажува тепаното девојче од Штип (ВИДЕО)

Слободен печат

Морничави сцени од Еквадор: Армијата собира лешови од улица (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Продолжува да опаѓа бројот на новозаразени лица со коронавирусот во Италија

Слободен печат