Премиерот на Јужна Кореја бара истрага за смрт на 32 лица кои примиле вакцини против сезонски грип

Јужнокорејскиот премиер Чунг Сје-кунг повика на истрага за смртта на десетици Јужнокорејци кои примиле вакцина против грип, јави ДПА.

Триесет и две лица починаа по вакцинирање во последните неколку недели, но здравствените власти велат дека не нашле директна врска помеѓу жртвите и вакцината.

Премиерот истакна дека властите треба да ја испитаат „каузалната врска” и да ги објават резултатите јавно. Тој исто така изрази сочувство на роднините на починатите.

Владата на Сеул објави дека програмата за имунизација ќе продолжи. Државата сака да вакцинира 19 милиони луѓе против грип за да избегне нова здравствена криза во услови на епидемија на новиот коронавирус. 

Прочитајте и...  Бугараши, партизани, комуњари, европјани...

Поврзани вести

Црна Гора го протера српскиот амбасадор Божовиќ

Михаило Донев

Бајден ја разгледува кандидатурата на генерал Остин за шеф на Пентагон

Михаило Донев

Србија: Рекорден број на смртни случаи во последните 24 часа од ковид-19

Слободен печат

ЛДП и Демократски сојуз на Mакедонците-ученици во Пустец им донираа книги и учебни материјали

Михаило Донев

Вчера редици за шопинг, денеска за ковид амбуланти: Хаос пред болниците во Србија (ВИДЕО)

Слободен печат

Приведен 36-годишен скопјанец баран со потерница

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian