Повисоки цените на индустриските производи на домашниот пазар

Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 0,1 отсто на месечно ниво и за 1,1 отсто на годишно ниво, објави Државниот завод за статистика.

Во декември 2019, во споредба со ноември 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групите трајни производи за широка потрошувачка за 0,2 отсто и нетрајни производи за широка потрошувачка 0,6 отсто.

Во декември 2019, во споредба со декември 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групите енергија и нетрајни производи за широка потрошувачка за  два отсто и капитални производи за 0,5 отсто.

Прочитајте и...  Србија: Почнува исплата на девизни заштеди на поранешните штедачи на СФРЈ

Прочитај повеќе

Русија за првпат истрела „Циркон“ – хиперсонична ракета го голем домет

МИА Агенција

Шефот на СЗО: Сега не е време за страв, сега е време за преземање акции за да се спасат животи

МИА Агенција

Муниција од Втората светска војна би можела да принуди 10-годишна евакуација на цело село во Швајцарија

Слободен печат

Тројца турски војници загинаа во северозападна Сирија

МИА Агенција

ПУКОТНИЦА ВО САД: Пет лица се убиени во пиварница во Милвоки, напаѓачот се самоубил

Слободен печат

Димитров: Без Западен Балкан не може да биде возможна целосна, просперитетна и стабилна Европа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Претседателите на Словенија и Хрватска се договорија за интензивно решавање на проблемите меѓу двете земји

МИА Агенција

Се чекаат тестовите за присуство на коронавирус на уште едно лице кое дошло од Рим

Слободен печат

Потпретседателката на Иран е заразена со коронавирус

МИА Агенција

Еден авионски билет е поевтин од кафе во Кина

МИА Агенција

Се испитува дали мигрант од Авганистан е заразен со коронавирус во Албанија

МИА Агенција

Филипче: Во домашна изолација се 12 лица, меѓу кои две деца

Слободен печат