Поранешен директор на АИ за Турција осуден на шест години затвор поради тероризам

Турски суд денеска го осуди поранешниот извршен директор на Амнести Интернешнал (АИ) за Турција, Танер Килич на повеќе од шест години затвор, а уште тројца активисти за заштита на човековите права се осудени на затворска казна од две години и еден месец, соопшти меѓународната организација за заштита на човековите права.

Амнести Интернешнал за Турција напиша на својот налог на Твитер дека уште седуммина обвинети се ослободени, кои се приведени пред три години по обидот за државен удар во 2016 година.

– Ова е невидено. Апсурдни тврдења. Нема докази. По тригодишно судење, Танер Килич е осуден за членство во терористичка организација, напиша на Твитер претставникот на АИ, Ендрју Гарднер.

Прочитајте и...  Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот, досега починале 726.415 лица

Прочитај повеќе

Во Херцег Нови дури 92 проценти помалку туристи од минатата година

Слободен печат

Мета: Време е албанските граѓани да станат господари на својата земја

Слободен печат

Граничната полиција на БиХ спречи 183 мигранти да ја преминат границата

Слободен печат

Во Албанија и денеска високи бројки на новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Повеќе од 30 мигранти спасени во каналот Ла Манш

Слободен печат

Традицијата во чест на „Св. Пантелејмон” и годинава продолжува на Голак

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ПОЖАР ВО СТАНБЕНА ЗГРАДА ВО ЧЕШКА: Најмалку 10 мртви (ВИДЕО)

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот, досега починале 726.415 лица

Слободен печат

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Слободен печат

Српската дијаспора на протести ширум светот (ВИДЕО)

Слободен печат

Макрон: САД треба да реинвестираат во Либан

Слободен печат

Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Слободен печат