Поминаа 75 години од познатата битка за Иво Џима: За 36 дена загинаа 28.000 војници (ВИДЕО)

Во текот на 36-дневната битка на островот загинаа околу 7.000 американски маринци и речиси сите 21.000 јапонски бранители.

Оваа недела се одбележува 75-годишнината од почетокот на битката за Иво Џима, мал, оддалечен јапонски остров на кој се одвиваше една од најкрвавите битки од Втората светска војна. 

Иво Џима, остров со површина од само 21 километар квадратен, оддалечен 1.200 километри од Токио, беше првата јапонска територија на која пристигнаа сојузничките сили. Сместен помеѓу јапонската престолнина и Гуана, Иво Џима се сметаше за стратешки важна точка.

Во текот на 36-дневната битка на островот загинаа околу 7.000 американски маринци и речиси сите 21.000 јапонски бранители.

Јапонската војска на добро утврдениот остров пружаше отпор повеќе од еден месец, со помош на зајакната мрежа на бункери, тунели и тајни артилериски положби.

Фото: Принтскрин

Од 19 февруари 1945 година, повеќе од 500 американски воени бродови и 1.000 авиони го гаѓаа Иво Џима со таков интензитет, што бомбардирањето засекогаш го промени обликот на највисоката точка на островот, врвот Сурибачи, висок 169 метри.

Прочитајте и...  Хотел нуди луксузен „пакет ковид-19“: личен готвач, лекари, тестирање

Во бомбардирањето пред инвазијата бил користен и бел фосфор, а американските сили при битките користеле и фрлачи на пламен.

Врвот Сурибачи е освоен на 23 феверуари, а тогаш е направена и култната фотографија од шестмина американски војници, кои го креваат американското знаме на самиот врв.

Автор на фотографијата е Џо Росентал, фотограф на агенцијата АП, кој истатата година се закити со Пулицеровата награда за ова фотографско ремек дело.

Фото: Принтскрин

Иво Џима од американска во јапонска власт се врати во 1968 година, а од тогаш е дом за околу 400 припадници на јапонската морнарница и воздушните сили кои управуваат со тамошната писта.

Сеќавањето на жртвите во битката за Иво Џима се одбележува секоја година преку заеднички американско-јапонски церемонии.

Прочитајте и...  Сите ја критикуваа поради донацијата, а еве на што размислува Ким Кардашијан! (ФОТО)

Првиот јапонски цар кој присуствуваше на ваква церемонија е Акихито, во 1994 година, а овие начини на оддавање на почит се актуелни до денеска. 

Прочитај повеќе

Познатиот пејач го претепала девојката, полицијата реагирала веднаш – „Ме давеше, се гушев!“

Слободен печат

Совети за работа од дома додека сте во изолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Сара Мeјс и Димитар Атанасовски славеa за малечката Илина!

Васко Спасоски

Жешка поза и лош фотошоп – Познатата манекенка се разголе, но поради лошите детали пропадна сè!

Слободен печат

Клучот е во нив: Метеоритите го откриваат изворот на вода на Марс

Слободен печат

Имаат преку 80 години, но нив затворените граници не ги спречуваат да се видат!

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Разговор со Милиќ Лила, активистка за правата на трансродовите лица и сексуалните работници (ВИДЕО)

Валентина Т.

ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Вежби од фитнес инструкторката Елена Мирческа

Јасмина Кантарџиева Димков

Кај нив нема криза: Викторија и Дејвид Бекам купија луксузен стан во Мајами!

Слободен печат

И покрај препораките на СЗО: БиХ ќе ги казнува луѓето кои не носат маска

Слободен печат

Има 20 години и заболела од корона: Главните симптоми за кои сите зборуваат, не се сите симптоми

Слободен печат

Снимка од болница која ги крена Американците на нозе: Дали медиумите намерно ги манипулираат?

Слободен печат