Полицијата пронајде 65 стебла канабис во Демир Капија, приведени се две лица

На 28.09.2020 полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога во координација со СВР Велес во местото Јаворица, Демир Капија пронајдоа насад со 65 стебла канабис со висина од 2,5 до четири метри и на лице место приведоа две лица С.С. (33) и А.С. (56) од Демир Капија поради соменние за недозволено производство и продажба на марихуана.

На лице место се пронајдени и цевки за наводнување, како и друга опрема за обезбедување и заштита на насадот. Извршени се и претреси на две локации во околината на Неготино, при што се пронајдени два карабина и една ловна пушка, како и поголема количина цветови од канабис подготвена за сушење и продажба. Денеска против двете лица ќе биде поднесена кривична пријава по член 215 и член 396 до Основното јавно обвинителство- Неготино.

Прочитајте и...  Едно лице почина, четворица повредени откако излетале од пат со автомобил во Богданци

Министерството за внатрешни работи продолжува со интензивни акции со цел сузбивање на нелегалната трговија со дрога, како и другите видови криминал.

Поврзани вести

Денеска нема „Монструм“ во Кривичен: Рочиштето одложено поради позитивен поротник на ковид-19

Слободен печат

Приведен крадец што крадел во цркви во Охридско

Слободен печат

Дебрани со расправија и тепачка го нарушиле јавниот ред и мир

Слободен печат

Едно лице почина, четворица повредени откако излетале од пат со автомобил во Богданци

Слободен печат

Три пожари во гостиварско, гореа куќа, помошна просторија и шума

Слободен печат

Приведен 36-годишен скопјанец баран со потерница

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian