24 C
Скопје

Поднесено обвинение за тешка кражба во Скопје

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против едно лице за кривично дело – тешка кражба што ја извршил со обивање на автомобил во близина на полициската станица Бит Пазар, при што украл предмети во вредност од 50 илјади денари.

– Обвинетиот 47-годишник, на 28 март, со провалување во патничко моторно возило Ауди на булеварот Никола Карев зад полициската станица „Бит-пазар” одзел пари, банкарски картички, две службени легитимации од МВР и картичка за влез во МВР, како и други предмети во вкупна вредност од 50 000 денари. Кога ја забележал оштетената како ја остава чантата на задното седиште и го заклучува автомобилот, обвинетиот употребил апарат за блокирање на сигналот и системот за затворање, со што спречил да се заклучи вратата на автомобилот. Кога оштетената се оддалечила тој влегол во автомобилот, ги одзел наведените предмети и избегал, соопштија од Јавното обвинителство.

Јавниот обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави и предлог за определување мерка притвор за обвинетиот.​

Поврзани вести

Декларација на лидерите од Западен Балкан: Итен почеток на преговори со Скопје и Тирана

Слободен печат

Средба Јусуфи – Бислими: Косово и Северна Македонија ќе го јакнат партнерството

Слободен печат

Борел ги повика на вечера лидерите од Западен Балкан, чека објаснување за политичките прилики во регионот

Слободен печат

Жестоката пресметка продолжува: Палестинците возвраќаат, Хамас ќе ги ракетира израелските градови

Слободен печат

ЕМА препорача подолго чување на вакцините Фајзер на стандардни температури

Слободен печат

Приведено лице на скопскиот аеродром, запленети марихуана и хашиш

Слободен печат

Остави Коментар