ПОД СТРЕС СТЕ? Овие бои ќе ви помогнат да се опуштите

Психолозите од Универзитетот во Минесота се позабавиле со оваа тема и дошле до интересни резултати. Еве кои бои помагаат кога сме под стрес.

Сина

Смирувачките нијанси на сината боја ќе ви помогнат да се опуштите, ќе помогнат за намалување на крвниот притисок, ќе ја ублажат анкциозноста и ќе го забават пулсот. За да постигнете максимален ефект, бирајте меки, придушени тонови од сината палета.

Зелена

Најсилни смирувачки ефекти имаат нијансите на зелена чиј подтон е беж или бледожолта боја. Можеби е време да се почестите со нова прекривка за креветот или украсни перничиња во некоја зелена нијанса.

Бела

Не е ново дека белата има силно смирувачко дејство. Но суптилните разлики во тонот можат тоа дејство да го засилат или да го намалат. За да создадете опуштена атмосфера бирајте бели детали со топол жолтеникав подтон или чиста блескава бела боја. Избегнувајте бела која влече на сивкасто, тоа може да ви го расипе расположението.

Прочитајте и...  Оскаровецот Хоакин Феникс на дело – Спаси крава и теле од кланица (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Интервју со Зеле Липовача („Дивље јагоде“): Не ми треба некоја посебна состојба за да бидам креативен

Иван Беќковиќ

Кои се обврските на сопственикот со новиот член во домот

Слободен печат

Разговор со Елена Петреска: Не чувствувајте грижа на совест ако си одвоите време за себе

Слободен печат

Јогурт перничиња, прсти да излижеш (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Кариера, љубов и здравје: Дневен хороскоп за 22 февруари

Виц на денот: Цариник

Слободен печат

Остави Коментар

осум + десет =

Прочитај повеќе

Животна приказна на Алберт Ајнштајн: Имал проблеми со дислексија, семејството го сметало за бавен, а учителот тврдел дека од него ништо нема да биде!

Слободен печат

Одржувањето лична хигиена низ вековите: Старите Грци се туширале со црева, на римските аристократи робовите им ги миеле забите

Слободен Печат

Како настанала Статуата на Давид, ремек-делото на Микеланџело

слободен печат

НАШ ПРЕДЛОГ ЗА ФИЛМ: „Long shot“ е урнебесна комедија која морате да ја погледнете! (ВИДЕО)

Михаило Донев

Обрнете внимание: Пет најчести грешки кога се похува месо

Слободен печат

Сопругот платил да ја убијат, а таа се појавила на сопствениот погреб

Слободен печат