Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Истакнати застапници на конзервативната партија на германската канцеларка Ангела Меркел ја критикувале одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да и заповеда на војската да повлече 9.500 американски војници од Германија. Со тоа во Германија ќе останат 25.000 војници од сегашните 34.500.

„Плановите повторно покажуваат дека администрацијата на Трамп ги занемарува основните задачи на водство: вклученост на сојузниците во процесите на носење на одлуки“, рекол Јохан Вадефул, портпарол за надворешна политика на клубот на застапници на ЦДУ/ЦСУ.

Сите партнери на НАТО имаат корист од кохезија на Сојузот, а само Русија и Кина имаат корист од несложност, рекол тој, додавајќи: „На тоа Вашингтон треба да обрати поголемо внимание.“

„Политички мотивирана одлука“

Андреас Ник, кој исто како Вадефул е член на парламентарниот одбор за надворешна политика, рекол за Дојче Веле дека постојат знаци дека „одлуката не е техничка, туку чисто политички мотивирана“.

Прочитајте и...  Коневски: Мијалков не сака да се меша во политиката, основач е на партијата и има право да е загрижен

Еден американски функционер, кој не сакал да биде именуван, рекол во петокот дека одлуката е резултат на повеќе месеци работа на врховниот воен заповедник, генерал Марк Мајли и дека не е поврзана со тензиите меѓу Трамп и Меркел, која го спречила планот на Трамп овој месец да организира состанок на советот на Г7.

Трамп врши притисок на Германија да ја зголеми потрошувачката за одбрана и го обвинува Берлин дека е „заложник“ на Русија заради зависноста од руските енергенти.

Прочитај повеќе

Фејсбук предупреди на можно повлекување од Европа

Слободен печат

Проценка на ЦИА: Путин ќе ги насочи операциите кон оцрнување на Бајден

Слободен печат

Централен регистар: „Не постојат компании регистрирани по етничка основа“

Љубиша Николовски

Состојбата со коронавирусот се влошува, можно воведување на нови рестрикции

Родителите на децата до шест години и хронично болните од денеска се враќаат на работа

Слободен печат

Берлин не се согласува со нови услови и критериуми за Скопје, ЕУ со помош од 120 милиони евра

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Собранието продолжува седницата за избор на заменици министри

Слободен печат

Времето денеска променливо облачно, попладне дожд и грмежи

Слободен печат

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Филипче: Кротката убавица Бојана како лавица го победи карциномот (ВИДЕО)

Слободен печат

Словенија: Се очекува 60 отсто од населението да се вакцинира кога ќе бидат достапни ковид вакцините

Слободен печат

Апел од шпанската Влада: Жителите на Мадрид да го ограничат движењето

Слободен печат