Парондо: Овие момци се херои

Тренерот на Вардар, Роберто Парондо не можеше да ги сокрие емоциите по триумфот над ПИК Сегед.

– Нема да биде никаква новост ако кажам повторно дека сум горд на овие играчи. Ова се ракометари, херои. Имавме мал милион проблеми оваа сезонава, постојано се соочуваме со несакани работи и некогаш воопшто не можеме да мислиме само на ракометот. Но сето тоа го надминавме на најдобар можен начин. Ова се вистински професионалци и не дозволија ништо да ги скрши. Го одиграа феноменално последниот натпревар пред оваа публика, па на крај се надевам дека и ќе дојдеме до планираната цел, пласман на Ф4 турнирот во Келн – изјави Парондо.

Емотивен настап имаше и кај Игор Карачиќ кој од 2012 година е дел од „црвено-црните“. Хрватскиот ракометар не можеше да ги сокрие солзите пред новинарите.

Прочитајте и...  Се вртат 230 милиони евра: Санчо на „Олд Трафорд“ само под еден услов!

– Сакам да им заблагодарам на сите во Сегед, што дојдоа без потценување за Вардар и некои големи изјави, знаејќи каква е ситуацијата со Вардар. Вечерва ни беше многу тешко да го одиграме овој меч, уште од почетокот, плачевме додека беше претставувањето. Не бев ни свесен што се случува, пред нашата публика, во нашата сала. Можам само да речам, ако некогаш повторно се направи Вардар, да останеме ние, овие момци запишани во историјата на Вардар. Момци со голем карактер и со срце, баш такви какви што ѝ треба на Македонија. Благодарам и на нашиот тренер, не беше лесно да се наследи Раул. Влезе во тешка ситуација и направи многу силен тим. Направи добра атмосфера, се направи како што треба, даде еден карактер повеќе, затоа му благодариме – изјави Карачиќ.

Прочитајте и...  Започна маратонска трка, а ја заврши после 54 години и осум месеци!

Прочитај повеќе

Беше позитивен на Ковид-19, па се самоуби клупскиот лекар на Ремс!

Слободен печат

„ЌЕ ПРЕЖИВЕАМ“: Актуелна легендарна снимка на Новак Ѓоковиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најголемите пет фудбалски „кражби“ во 21 век! (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗТ Скопје дел од иницијативата „Спортистите против коронавирусот“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Гарлик: Ќе останеме без пари доколку не продолжи Премиер лигата!

Слободен печат

Тенисерка објави слика од своите гради и порача: „Не е за помлади од 18“! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

УЕФА демантира дека ЛШ мора да заврши до 3 август

Слободен печат

Европски шампион во одбојка на плажа си најде „соиграч“ во карантин! (ВИДЕО)

Слободен печат

Поранешен македонски борач позитивен на коронавирус

Слободен печат

Помош за четири семејства од македонските фудбалски надежи (ФОТО)

Слободен печат

Горбок: Ни ветија одговори во април, загрижени сме за иднината на Вардар!

Слободен печат

Еклстон: Би било ужасно Хамилтон со осум трки да биде шампион!

Слободен печат