Палатата на Махараџа во Индија е огласена на Airbnb: Ќе ви се сврти во главата од цената за ноќевање (ВИДЕО)

Индиски Махараџа ја огласил дел од својата палата во Џајпур на страницата за изнајмување недвижнини, „Airbnb“.

За околу 8.000 долари за ноќ, посетителите ќе можат да го искусат кралскиот живот во 300 години старата палата.

Махараџата им ветува на гостите „инспиративно патување во богатата историја, културното наследство и уметничките традиции на кралското семејство Џајпур“ за време на нивниот престој во апартманот Гадли.

Понудата вклучува батлер и водич кој ќе биде одговорен за стручно водење, вклучително и шопинг турнеја, туристичко разгледување на локалните музеи и други екскурзии, сите вклучени во цената.

Ова е прв пат палатата да се понуди комерцијално. Претходно посетители беа поранешниот американски претседател Бил Клинтон, принцезата Дајана и Џеки Кенеди.

Прочитајте и...  Грција: 60 нови случаи на Ковид-19, од кои 40 кај туристи

Палатата е изградена во 1727 година од Махараџата кој го основал Џајпур – Саваи Џаи Синг Втори. Престојот во палатата вклучува локални кулинарски специјалитети и нуди прекрасен поглед на околните ридови на Аравали.

Средствата од изнајмување на апартманот ќе бидат уплатени на Фондацијата на принцезата Дија Кумари, која ги поддржува жените и уметниците во руралните области.

Прочитај повеќе

Доверливиот материјал пристигна, право на глас во Куманово имаат 92.167 гласачи

Слободен печат

Стојаноска: Македонија ќе биде вратена во топ 10 земји во светот во водење на бизнис

Слободен печат

Чулев: Ќе побарам помош од војската за запирање на влезот на мигранти

Слободен печат

Во Индија над 800 илјади луѓе заразени со Ковид-19

Слободен печат

Нема опасност по населението на Гевгелија, 13 мигранти се тестирани за ковид-19

Слободен печат

Мицотакис му изрази поддршка на Вартоломеј за Света Софија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Павле Трајанов: Без договорите со Грција и Бугарија далеку ќе бевме и од НАТО и од ЕУ

Слободен печат

Орбан го поддржа Мицкоски: Би сакале како победник да го видиме ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Албанија расте бројот на заразени со Ковид-19

Слободен печат

Шахпаска: Не молчете кога е ваш ред да зборувате, секој глас е одлука (ВИДЕО)

Слободен печат

Чулев ги поздрави Турците на турски јазик (ВИДЕО)

Слободен печат

Мицкоски: Цениме дека имавме успешна кампања (ВИДЕО)

Слободен печат