Откриен првиот случај на гама сојот во БиХ

EPA EFE
Фото: EPA-EFE/LYNN BO BO

Во Босна и Херцеговина откриен е прв случај на гама сојот на коронавирусот, изјави шефот на лабораторијата за молекуларно-генетски и форензички истражувања, Теуфик Голетиќ.

Тој додаде дека гама сојот е откриен кај еден странски државјанин кој претстојувал во Херцеговина.

Претходно на истото подрачје се откриени и првите случаи на зараза со делта сојот во БиХ, а преносители биле странците кои го посетиле Меѓугорје.

Видео на денот