Отфрлени најавите дека во Србија ќе биде дозволено да се вози 150 километри на час: „Тој филм нема да го гледате“ – Слободен печат
ВестиПланета

Отфрлени најавите дека во Србија ќе биде дозволено да се вози 150 километри на час: „Тој филм нема да го гледате“

„Тоа што сите треба да го знаат е дека во Србија нема, ниту ќе постои било каква толеранција за непочитување на било кој закон, па и Законот за безбедноста во сообраќајот“, рече Зорана Михајловиќ.

На нашите автопати можете да возите колку што брзо сакате, но не заборавајте дека ќе бидете казнети доколку ја надминете брзината од 130 километри на час. И така ќе биде се додека важи актуелниот закон“, рече првата потпретседателка на српската влада Зорана Михајловиќ за „Блиц“, откако во медиумите се појавија информации дека толеранцијата на брзината на патиштата во Србија би можела да се зголеми на 150 километри на час.

„Тоа што сите треба да го знаат е дека во Србија нема, ниту ќе постои било каква толеранција за непочитување на било кој закон, па и Законот за безбедноста во сообраќајот“, рече Михајловиќ која претходно објасни дека за зголемувањето на толеранцијата за возење преку 130 километри на час не е возможно да се случи.

– Тој филм нема да го гледате – рече таа.

Минатата година во Србија беше променет Законот за безбедноста во сообраќај, со чија промена беше зголемена максималната дозволена брзина на автопатиштата од тогашните 120 на 130 километри на час.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close