Отфрлени најавите дека во Србија ќе биде дозволено да се вози 150 километри на час: „Тој филм нема да го гледате“

На нашите автопати можете да возите колку што брзо сакате, но не заборавајте дека ќе бидете казнети доколку ја надминете брзината од 130 километри на час. И така ќе биде се додека важи актуелниот закон“, рече првата потпретседателка на српската влада Зорана Михајловиќ за „Блиц“, откако во медиумите се појавија информации дека толеранцијата на брзината на патиштата во Србија би можела да се зголеми на 150 километри на час.

„Тоа што сите треба да го знаат е дека во Србија нема, ниту ќе постои било каква толеранција за непочитување на било кој закон, па и Законот за безбедноста во сообраќајот“, рече Михајловиќ која претходно објасни дека за зголемувањето на толеранцијата за возење преку 130 километри на час не е возможно да се случи.

Прочитајте и...  Шекеринска од Кичево: Невработеноста ќе ја намалуваме се додека таа не добие едноцифрена вредност

– Тој филм нема да го гледате – рече таа.

Минатата година во Србија беше променет Законот за безбедноста во сообраќај, со чија промена беше зголемена максималната дозволена брзина на автопатиштата од тогашните 120 на 130 километри на час.

Прочитај повеќе

ДАЛИ НИ СЕ ПОДГОТВУВА НОВА КАТАСТРОФА? Во Кина откриен случај на бубонска чума, издадено предупредување од трет степен

Слободен печат

Спасовски: Домашна платежна картичка ќе добијат и пензионерите, стечајците, самохраните родители и невработените

Слободен печат

Николоски: Поддршка на млади земјоделци со неповратни 20.000 евра и до 50 проценти за механизација

Слободен печат

Нетанјаху: Израел е во вонредна состојба поради Ковид-19

Слободен печат

Брима Галуп: СДСМ и БЕСА имаат предност од 6.2% пред ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

ИЗБОРИ ХРВАТСКА: Според излезните анкети ХДЗ води

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вo Хрватска 57 новозаразени со коронавирус

Слободен печат

Шекеринска: Владата стои на располагање за Битола

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Германскиот министер Рот со видео порака му даде поддршка на Никола Димитров

Слободен печат

Уапсени соработници на бугарскиот тајкун Васил Божков, следеле судии

Слободен печат

Силно невреме во Неготино, дел од улиците поплавени

Слободен печат