9 C
Скопје

Османи во Рим се сретна со иселеници – нагласена важноста на пописот

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска во Рим се сретнал со повеќе наши граѓани и со претставници на неколку здруженија на дијаспората. Како што објави на својот фејсбук профил, ги повикал на активна мобилизација, а добил и нивна поддршка за заеднички да ја пренесат информацијата до иселениците во странство колку е важен пописот.

-Разговаравме и за други теми од интерес на дијаспората, за нивните загрижености, потребите, но и за можностите за унапредување на комуникацијата со државата, можностите за унапредување на достапноста на услугите кои ги користат граѓаните во странство, како и потенцијалите за нивно враќање во Северна Македонија, напиша Османи.

Министерот ја сподели и посетата во домот на Илир Фејзи, кој живее и работи во Рим.

Прочитајте и...  Организаторите на настани повторно на протест пред Влада

-Топло добредојде во семејството на Илир Фејзи, во нивниот дом во Рим, каде разговаравме за секојдневниот живот и нивните потреби од државата. Ги запознав со процесот # Регистрација2021. Им беше најавено како да се регистрираат и за нив оваа можност беше многу исплатлива. Ги запознав и со постапката за #Попис2021. Тие веќе беа информирани и можноста за самопопишување значеше многу. Само на овој начин ќе можеме да креираме политики во интерес на државата, но и во интерес на дијаспората, наведе Османи.

Шефот на дипломатијата од денеска е во работна посета на Италија и на Светата Столица

Поврзани вести

Канада забрани извоз на дронови во Турција

Слободен печат

Бајден: Мирните протести се разбирливи, но нема оправдување за насилството

Слободен печат

Најмалку 20 загинати во автобуска несреќа во Перу

Слободен печат

ВИДЕО: Убиен ученик, ранет полицаец при пукање во средното училиште Остин-Исток Магнет во Ноксвил

Слободен печат

Ќе се согорува ли отпад на нивите зад Железарница?

Југослава Дуковска

Македонски и математика – по пет часа неделно

Михаило Донев

Остави Коментар