Одложени сите спортски настани во Србија, „вечното дерби“ ќе добие нов термин

фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

„Вечното дерби“ помеѓу Партизан и Црвена Звезда кое требаше да се одигра во рамките од деветтото коло на фудбалската Суперлига во Србија е одложено.

Причината за одложувањето е прогласувањето на тридневна жалост во Србија. Владата на Србија одлучи да прогласи тридневна жалост поради настаните на северот во Косово, каде што имаше жртви и на двете страни.

Поради тридневната жалост, се одложени и сите други спортски настани, па така најголемото српско дерби ќе добие друг термин.

Натпреварот требаше да се одигра во среда од 19:00 часот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот