Нов црн рекорд во Франција: Повеќе од 50.000 новозаразени, ситуацијата во болниците се влошува

Франција во претходните 24 часа регистрираше 52.010 новозаразени со коронавирусот, што е најмногу во еден ден од почетокот на пандемијата, соопшти француското Министерство за здравство.

Новиот најголем дневен биланс го надмина бројот на новозаразени кој беше потврден во сабота -45.422, пренесува Ројтерс.

Бројот на заразени со коронавирус во таа земја е зголемен на 1.138.507, а починати на 34.761, откако во претходните 24 часа се пријавени 116 нови смртни случаи од последиците на ковид-19.

Франција моментално се наоѓа на петтото место во светот по бројот на заразени со коронавирус, после САД, Индија, Бразил и Русија.

Здравствените власти во Париз предупредија дека вирусот се шири и тоа забрзано, а дека ситуацијата во француските болници е се полоша.

Прочитајте и...  Канада ќе ја одобри вакцината од „Фајзер“ следниот месец

Поврзани вести

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

На денешен ден – 28 ноември

Слободен печат

Денеска се празнуваат светите маченици и почнуваат Божиќните пости

Слободен печат

Повеќе од 1.300 луѓе биле погрешно информирани дека се позитивни на ковид-19

И.И.

Хрватски пратеник сподели фотографија од жени наредени пред Зара, била лажна, но не толку далеку од вистината

Слободен печат

ВИДЕО: Трамп одржа уште една новинарска лекција: Никогаш не зборувајте на претседателот на таков начин

И.И.

Остави Коментар

MacedonianAlbanian