Нора Шакири: „Носам најубав дечко на свет“

„Иако, да бидам искрена, имав неопислива желба да родам една мала Нора, носам најубав дечко на свет. Но некои жени не раѓаат женски деца“, вели за „Женски печат“ Нора Шакири, која во април очекува да добие нова улога – мајка. За проблемот со тироидата и како го надминала, за режимот на исхрана, за тоа како се носи со бременоста, дознаваме од разговорот со неа.

Дали си на посебен режим на исхрана во бременоста? Има ли некоја храна што не си ја јадела, а сега ја јадеш и обратно?

– Не, не сум на никаков режим на исхара, не бев ниту пред бременоста, ниту пак сега. Јадам сè што јадев и претходно, а она што е задолжително секое утро, и пред бременоста и сега, е смути кое го правам со сè што ќе најдам во фрижидер, додавам куркума, цимет и ѓумбир и имам здрава бременост.

Прочитајте и...  Сопругот поради коронавирусот не можеше да биде со неа на хемотерапијата, но и приреди прекрасно изненадување (ФОТО)

Се движиш ли, активна си?

– Многу се движам, иако сега пред крајот станува доста напорно, но издржувам. Не застанав со ниту една активност, од сабајле до вечер сум на нозе и среќна сум што сум ваква трудница.

Колку килограми додаде?

– Да бидам искрена, појма немам дали и колку килограми имам додадено (се смее). Мислам, по моја проценка, некои 6-7 килограми досега, до осми месец. Но можеби тоа ќе се дуплира во последниот месец. Воопшто не се оптоварив со килограмите и можеби затоа и не сум накачила нешто премногу.

Како го надмина проблемот со тироидата?

– Со редовни контроли, редовна терапија и редовно користење на златниот зачин куркума, јас сум сега во топ форма.

Прочитајте и...  Турците се досетиле како да го надоместат недостатокот на средства за дезинфекција: Сите купуваат колонска вода!

Се знае ли полот и како сакаш да се вика бебето?

– Носам најубав дечко на свет, иако имав неопислива желба да родам една мала Нора, но некои жени не раѓаат женски деца (се смее).

Напорно ли ти е на работа, како издржуваш, дали ти се спие?
– Ми станува сè понапорно, но издржувам, бидејќи имам и супер работа и супер екипа околу себе, па уморот и денот брзо поминуваат, инаку, даааа, премногу ми се спие.

Каква нега на кожата практикуваш?

-Хм… каква нега практикувам, со оглед на тоа дека имам баш сува кожа, користам кокосово органско масло и супер ми е.

Ти влијае ли бременоста на расположението?

– Расположението е нешто што на секоја трудница ѝ варира, се изнаслушав сè за фазите на бременост и расположение. Но морам да признаам, очекував да бидам неподнослива, сепак, јас сум она спротивното, сталожена, мирна и многу малку плачлива.

Прочитајте и...  Астронаут кој поминал една година сам во вселената нè советува како да се справиме со самоизолацијата

Прочитај повеќе

Дали е ова најжешката фотка? Елена Велевска со пријатно изненадување за своите фанови во карантин! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дуа Липа го искористи недостатокот на конкуренција: Во време на пандемија новиот албум го објави на Јутјуб (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Како песна на Џон Ленон го инспирираше Стивен Кинг да го напише познатиот роман „The shining“?

Слободен печат

Ова докажува колку му недостига фудбалот на Горан Пандев (ВИДЕО)

Васко Спасоски

ВАЖНО: Пушачите имаат 14 пати повеќе шанса да заболат од коронавирус?

Васко Спасоски

Медицинска сестра им запеа на колегите кои се борат со коронавирусот и стана хит (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Инстаграм ја цензурираше Јелена Ѓоковиќ: „Шири лажни вести“ за коронавирусот! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

На жена му ѝ дал сама да го испере автомобилот: Камерата сними урнебесна сцена! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Полицијата воочи повеќе возила од хеликоптер, а потоа следуваше вистинско изненадување! (ВИДЕО)

Слободен печат

Анџелина Џоли и Бред Пит конечно постигнаа договор за образованието на децата: Се одлучија за „традиционален начин“

Слободен печат

Тијана Дапчевиќ ни откри што прави во изолација: Чистам, гледам филмови и јадам многу лук и кромид! (ФОТО)

Васко Спасоски

Се проценува дека во Америка биле направени 200.000 бункери поради страв од нуклеарна војна, а еве како изгледа еден од нив, кој симулира „нормален“ живот! (ВИДЕО)

Слободен печат