-4 C
Скопје

Николовски: Познати се дел од претпријатијата и агенциите што ќе се укинат!

Дел од јавните претпријатија, агенции, фондови и слично, кои ќе се кратат или укинат се веќе познати, потврди вицепремиерот Љупчо Николовски, додавајќи дека во четиригодишниот мандат Владата постојано ќе крати и на трошоците и привилегиите, а ќе ја намалува и моќта на политичарите.

– Се работи на сите анализи и во рамки на проектите на МИОА со ЕУ за фузирање, спојување и намалување на бројот на институции. 2021 ќе биде година кога чекор по чекор ќе намалуваме или укинуваме институции што сметаме дека може да бидат споени со останати институции, агенции, фондови и слично. Од друга страна ќе ги јакнеме институциите што се витални, како што се Инспекторатите во овој период. Ќе се кратат и намалуваат, не само институции, туку и непродуктивни трошоци, но резултатите не може да бидат преку ноќ, изјави Николовски.

Прочитајте и...  Белгија сега е деветта најдобра земја по број на заразени од ковид-19, откако пред еден месец беше најлоша

Вицепремиерот за спречување корупција додаде дека процесот на намалување на министерствата започнал со самото формирање на Владата, која ја оцени како мала, ефикасна и економична.

Поврзани вести

Филипче: Вирусот се смирува, но далеку сме од ситуација да кажеме дека може да здивнеме

Слободен печат

Бар и Меконел ја признаа победата на Бајден на изборите во САД

И.И.

За викендите ќе биде штама во Србија, рестриктивните мерки стапуваат насила од петок

Слободен печат

Над 64 милиони луѓе во светот заразени со Ковид-19

И.И.

Заев: Обидот да се блокира Собранието е опасно, срамно и неодговорно однесување

Слободен печат

ВИДЕО | Георгиевски: Бевме убедувани дека мора да се бориме против Бугарија, дека може да нè нападне секој момент

Слободен печат

Остави Коментар