Некои Хрвати во Австралија отворено го слават фашизмот

Две знамиња се веат пред клубот на Хрватското друштво во западниот дел на Сиднеј – едното австралиско, а другото е на Независна Хрватска Држава (НДХ), фашистичка марионетска држава која во Втората светска војна била управувана од усташи, пренесува Балканинсајт.

Врамениот портрет на Анте Павелиќ, усташкиот диктатор кој надгледувал масовни убиства на националното малцинство (Срби, Евреи и Роми), стои гордо покрај мапата на Хрватска и портрети на хрватски генерали и осудени воени злосторници.

Изложени се и работи за продажба. Маици и дуксери со усташки амблеми и фашистичкиот поздрав „За домот спремни!“, може да се купат во различни големини, за деца и возрасни.

Низ Австралија постојат слични клубови, во кои се собираат повеќе од 43.000 Австралијанци родени во Хрватска и повеќе од 133.000 кои кажуваат дека имаат хрватско потекло.

Прочитајте и...  Анализата е готова, нема изедначување на акцизата за екстралесното со акцизата на дизелот

Десетици илјади Хрвати по Втората светска војна и пропаѓањето на НДХ мигрирале во Австралија. Хрватска тогаш станала дел од Југославија.

Денеска оваа држава, која од 1991 е независна, а од 2013 и членка на Европската унија, се бори со растечкиот тренд на историски ревизионизам и величање на НДХ. Сличен, често и поекстремен тренд, може да се примети и кај хрватската заедница во Австралија.

 

Прочитај повеќе

До четврток ќе се донесе одлука за евентуално враќање на рестриктивните мерки

Слободен печат

Градоначалникот на Чаир позитивен на Ковид 19

Слободен печат

На протестите во Њујорк ограбени елитни дуќани, украдени „Ролекси” во вредност од 2.3 милиони долари (ВИДЕО)

МИА Агенција

Филипче: Огромен број контакти од вкупно дијагностицираните се во рамки на десет семејства

Слободен печат

Песков: Русија ќе побара повеќе детали за поканата од Трамп за проширен самит на Г7

Слободен печат

Полицаец од пограничната полиција позитивен на коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Борел против враќање на Русија во Г7

Слободен печат

Лајчак: Поддршка од 27 земји-членки на ЕУ за продолжување на дијалогот Белград-Приштина

Слободен печат

Нови правила на плажите во Грција

Слободен печат

„Рено“ ќе добие државен заем во висина од 5 милијарди евра

Слободен печат

Грција: Започна тестирање за антитела на вработените во болниците

Слободен печат

На 18 јуни ќе биде соопштена пресудата за „Рекет“

Слободен печат