Неизвесна посетата на Трамп во Москва по повод Денот на победата над фашизмот

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека размислува околу поканата на рускиот колега Владимир Путин да присуствува на комеморативната свеченост по повод Денот на победата над фашизмот во Москва на 9 мај.

– Благодарам на поканата. Настанот е на среде политичка сезона, па не сум сигурен дали ќе стигнам, но би сакал да одам доколку можам, истакна Трамп.

Тој нагласи дека е „голема работа” да се прослави крај на војна.

Путин раководи со организирањето на парадата, со која на величенствен начин ќе биде одбележана 75-годишнината од победата над нацистичка Германија во Втората светска војна.

Претходно, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков истакна дека „сè уште не е добиен официјален одговор од американскиот претседател за неговото присуство на парадата на 9 мај во Москва”. 

Прочитајте и...  Меланија се насмевна по барање на Трамп, повеќе не изгледа како киднапирана покрај него (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

За да го избегнат полицискиот час граѓаните „бегаат“ во Маврово, Струга и Охрид (ФОТО)

Прославите на Бајрам отворија ново коронажариште во Германија: Тие Балканци мислат дека правилата за нив не важат

Слободен печат

„„Виз Ер” ја продолжи суспензијата: До 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Шпанија се предомисли, не ги отвора границите во јуни

Слободен печат

ОЈО загуби професионалец и голем пријател, почина поранешниот обвинител Славчо Станков

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Столтенберг: НАТО продолжува да ја поддржува меѓународната борба против тероризмот

Слободен печат

АНКЕТА: Штом не ги почитуваме мерките, нека има полициски час

Михаило Донев

Изгласана доверба на полската влада

Слободен печат

Граѓаните се иселија за викендот, ќе се вратат в понеделник (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Гутереш: Вакцината против коронавирус ќе биде светско јавно добро достапно на сите

Слободен печат

Димитриевски: Убеден сум дека вистината за овој монтиран случај излезе на виделина

Слободен печат