НЕ ЗНААТ ШТО ИМААТ: Црна Гора нема регистар за имот! – Слободен печат
ВестиРегион

НЕ ЗНААТ ШТО ИМААТ: Црна Гора нема регистар за имот!

Државната ревизорска институција (ДРИ) предупредува и дава препораки со години, но состојбата не се менува многу. И натаму (не) евиденцијата за државен имот се уште е системски и голем проблем.

Во Црна Гора, десет години по донесувањето на законот, не постои регистар на државниот имот или информации со кои недвижности располага и колкава е нивната вредност.

Државната ревизорска институција (ДРИ) предупредува и дава препораки со години, но состојбата не се менува многу. И натаму (не) евиденцијата за државен имот се уште е системски и голем проблем, оценува „Побједа“.

Парламентот во 2009 година го донесе Законот за државна сопственост, кој предвидува дека властите и јавниот сервис во сопственост на државата, како и општините се должни да се направи попис, проценка и регистрација на недвижен имот кои се во нивна сопственост и во рок од една година на податоците да ги испорачат до Управата за имот.

Управување е потребно да се воспостави единствена евиденција на недвижности од државниот имот во рок од 90 дена по доставување на документите.

Сенаторот Бранислав Радуловиќ вели дека наскоро ќе биде објавена ревизија на записи на државниот имот и дека тој очекува тоа да биде пресвртница во формирањето на регистар на овие средства.

Во согласност со годишниот план за оваа година заврши ревизијата на успешност на основање, управување и контрола на евиденција на државниот имот во државните органи.

Ревизорскиот извештај беше доставен до прелиминарниот извештај и сите прашања поврзани со заклучоците, проценките и препораките беа договорени.

– Во текот на оваа недела, одговорниот колегиум на ДПИ ќе се пријде кон усвојувањето на финалниот извештај, кој ќе биде објавен на веб-страницата на оваа институција – рече Радуловиќ, кој е и шеф на колегиумот на таа ревизија.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close