Не користете пластичен прибор додека готвите: Хемикалиите стигнуваат до храната!

После многу испитувања научниците се согласија дека пластичниот прибор и останатите пластични алатки за готвење, треба да се избегнуваат додека го спремаме нашето јадење.

Пластиката е токсична и како таква може да му наштети на здравјето на црниот дроб и тироидните жлезди, прердупредуваат научниците од Германија.

Особено е важно да не користите пластика доколку готвите храна на температура над 70 степени.

Научниците велат дека многу пластични лажици за готвење содржат штетни материи – олигомери, кои на температура над 70 степени директно стигнуваат до храната.

Доколку во голема доза стигнат во организмот, би можеле да го оштетат црниот дроб и предизвикаат заболување на штитните жлезди. Исто така, хемикалиите од пластиката се поврзуваат и со неплодноста, ракот и вишокот на холестерол.

Прочитајте и...  МТСП: Обезбедени 658 пакети со храна за жртви на семејно насилство

Ова е само уште едно од истражувањата кои потврдуваат дека пластиката која се користи во индустријата за храна, отпушта штетни токсини кои успеваат да стигнат до вашиот ручек, а подоцна и до нашиот организам.

Многу пластични лажици и останати алатки се направени од синтетички хемикалии за да бидат отпорни на високи температури.

Истражувањата кои се правени на животни, докажуваат дека овие хемикалии предизвикуваат тумури на црниот дроб, панкреасот и тестисите, а штетно влијаат и на плодноста.

Германскиот федерален институт предупредува дека пластиката треба да се држи подалеку од топла храна, бидејќи во контакт со висока температура олигомерите успеваат да стигнат директно до храната.

Прочитај повеќе

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Слободен печат

Ава Карабатиќ продава разголени фотографии за 50 евра: „Се сликав како се валкам на креветот“

Слободен печат

Водителката на временска прогноза со интересна маска за заштита, но сите гледаат во бујното деколте! (ФОТО)

Слободен печат