Не го чувајте лакот на ноктите повеќе од 5 дена! Може сериозно да ви ги оштети ноктите

За совршен изглед на ноктите никогаш не ја прескокнувајте базата за лак и пилинг, кои можете лесно да ги подготвите и во вашата кујна. Пред лакирање, добро исчистете ги ноктите од маснотии, а омилената нијанса секогаш нанесувајте ја во два тенки слоја.

Чистотата секогаш пред лакирањето

Лакот има свој „век на траење“ на ноктите. Отстранете го после максимум 5 дена бидејќи кога еднаш ќе почне да се лупи, истовремено го лупи и површинскиот слој на ноктот. Чекорот кој најчесто се прескокнува при домашниот маникир, а многу влијае на конечниот резултат е отстранувањето на маснотиите (од креми и слично) со памук и ацетон пред лакирање.

Затоа немојте да се чудите доколку маникирот не испадне баш како што сте замислувале.

Прочитајте и...  Вистинска магија додека се движите: Здолништата со реси се враќаат во мода!

За цврсти нокти без неправилности

Избегнувајте да ги лакирате ноктите ако пред тоа не сте нанеле база, бидејќи така се суши неговата површина, а со тек на време може да се појават и грди темни или пак жолти дамки. Нанесете ја базата на чисти и суви нокти, оставете да се исуши пред да го нанесете лакот.

Базниот лак ја измазнува површината на ноктот, ги покрива неправилностите, но придонесува и за нивно зајакнување, бидејќи го поттикнува произведувањето на кератин од што и е изграден ноктот.

Борбата со кутикулите започнува во тушот

Борбата со кутикулите околу ноктот можете да ја започнете уште при првото утринско туширање. Кожата околу ноктот ќе омекне од топлата вода, па затоа внимателно турнете ја кон назад со потопена крпа. После туширањето нанесете масло, дозволете да отстои неколку минути и потоа нежно исмасирајте го за да впие. Маслото се впива многу подобро од кремата. Ако сакате убаво обликувани нокти без лупење и пукнатини, послужете се со турпија, најдобро со стаклена, но секако е малку поскапа.

Прочитајте и...  Вистинска магија додека се движите: Здолништата со реси се враќаат во мода!

Пилинг од состојки кои веќе ги имате во вашата кујна

Вашите раце заслужуваат пилинг исто толку колку што и вашето лице и тело. Измешајте малку мед, неколку капки лимонов сок и лажичка морска сол па цврсто измасирајте ги неколку минути. После тоа нанесете пообилен слој на некоја помрсна крема. Хидратацијата секогаш правете ја пред лакирањето, така да не ви се случи да ги уништите штотуку лакираните нокти.

Безбојниот лак ги штити врвовите

Лакот се нанесува во два тенки слоја, а во три кратки и еднакви потези. После првиот слој причекајте две минути да се исуши. Завршете со безбоен лак кој ги штити ноктите и им дава здрав сјај. Врвовите кои се први на удар (пример: од валкани садови, тастатури и слично) можете исто така да ги премачкате со слој безбоен лак и уште повеќе да ги заштитите.

Прочитајте и...  Вистинска магија додека се движите: Здолништата со реси се враќаат во мода!

Никогаш полесен француски маникир

Добриот француски маникир ниту оваа сезона не е заборавен, а поедноставен него било кога.

Прочитај повеќе

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Слободен печат

Ава Карабатиќ продава разголени фотографии за 50 евра: „Се сликав како се валкам на креветот“

Слободен печат