Насковска: Во СОС детското село има 14 згрижувачи кои се грижат за 59 деца (ВИДЕО)

Светскиот ден на згрижувачите оваа година во СОС детското село се одбележа скромно, за разлика од досега, а се со цел да не се изложуваат децата на ризик од коронавирусот.

Јагода Насковска од СОС детското село денеска за Скопски агол на „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ зборуваше за пожртвуваноста и посветеноста на згрижувачите.

Во селото има 14 згрижувачи кои се грижат за 59 деца. Згрижувачките семејства се поддршка на биолошките семејства во криза. Некои семејства успеваат да ја надминат кризата, но други за жал не. Во тој случај децата со згрижувачите остануваат до полнолетство и од нивните згрижувачи успеваат да ја добијат љубовта и грижата која што им недостасувала. Затоа ние се трудиме да ја подигнеме свеста кај населението, со цел да се зголеми бројот на згрижувачи, вели Насковска.

Прочитајте и...  Германски виролог: Мора да се помириме дека ќе има и втор и трет бран на Ковид-19

Сепак, желбата не е доволна. За да се биде згрижувач потребни се одредени квалитети и познавања.

Во тек е обука „прајд” која се одржува за новите потенцијални згрижувачи. Се обучуваат на пет компетенции, заштита и грижа на децата, познавање на нивните потреби, одржување контакти со нивните биолошки сродници и јакнење на врските помеѓу децата и згрижувачите, објаснува Насковска.

Од 2012 година во селото има и машка поддршка, односно згрижувачките доаѓаат со нивните партнери, со што како што велат од детското село, децата ја добиваат и љубовта која им недостасувала од татковците. Старосната граница за пријавување за згрижувач во СОС детско село е 55 години.

 

Прочитај повеќе

Јанушев: Заев и СДСМ жестоко ќе паднат, Николовски бега од мене и не сака да се соочиме на дуел

Слободен печат

Лукаревска: Гласајте за бројот три, за повисоки пензии и плати, за развој и заедништво

Слободен печат

Нови протести во градовите низ Србија, новосаѓани тргнаа да го блокираат автопатот (ВИДЕО)

Слободен печат

Мицкоски: На 15-ти јули конечно ќе ја победиме сите заедно оваа ненародна и криминална власт предводена од СДСМ и Заев    

Слободен печат

Над 30.000 смртни случаи од Ковид-19 во Франција

МИА Агенција

Мицкоски: Ќе дадам сè од себе да ја сменам реалноста со штетните договори со Грција и Бугарија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СЗО покрена кампања за откажување од пушењето

Слободен печат

Заев: Антикорупциска ќе врши проверка на имот, потекло на пари на судии, обвинители вклучително и на политичари

Слободен печат

Протести пред српскиот Парламент за „одбрана” на Косово и Крим, уапсен политичар

Слободен печат

Царовска во Кисела Вода: На 15 јули да гласаме за повисоки плати, повисоки пензии, за повеќе градинки

Слободен печат

Мицкоски: Мора да се сочува унитарниот карактер на државата

Слободен печат

Зибери: Идејата за првиот премиер Албанец претставува моќен симбол за еднаквост

Слободен печат